Kochleární implantáty mohou od čtvrtka dostat děti v Brně

Ucho a sluch

Implantáty na podporu sluchu mohou dostat děti i v Brně. Lékaři tam poprvé voperovali takzvaný kochleární implantát dítěti na Moravě, informovala mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Anna Mrázová.

Na konci listopadu čekají brněnské lékaře další dvě takové operace u dětí. Implantáty pomohou dětem, které se narodily hluché nebo ohluchly například v důsledku nemoci.

Implantační centrum v nemocnici vzniklo loni a letos tam lékaři dospělým pacientům voperovali 12 implantátů. Dnes se poprvé zákroku podrobil dětský pacient. Kochleární implantát je elektronické zařízení, které neslyšícímu pacientovi zprostředkuje vnímání zvuků. Část přístroje se voperuje přímo do hlavy pacienta.

„Kochleární implantát, jehož cena přesahuje 500.000 korun a je plně hrazen zdravotními pojišťovnami, je vhodný pro každého se ztrátou sluchu větší jak 90 decibelů a dovršení jednoho roku věku,“ uvedla Mrázová. Obecně podle ní platí, že by implantát měl být voperován co nejdříve, nejpozději však do dvou let věku.

V Praze lékaři operují kochleární implantáty dětem už 20 let, umožnili tak slyšet 500 dětem. Podle Světové zdravotnické organizace je ztráta sluchu druhým nejtěžším postižením hned za postižením mentálním. Poruchu sluchu mají zhruba tři z tisícovky novorozenců, z nich třetina těžkou.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!