Přejít na obsah

Kolektivní smlouvy? Zatím víc přání než realita

zpět
24.2.2010
mikrofon, rozhovor, média
zvětšitmikrofon, rozhovor, médiaZdroj: luckforseven.com

mikrofon, rozhovor, média | Zdroj: luckforseven.com

 

Situace v Karlovarské krajské nemocnici se opět vyostřila, doktoři chystají na dnešek protestní shromáždění, další kroky vyplynou z budoucích jednání. „Co se týče dohody s pěti odborovýma organizacema, tak je to zatím více přání než realita,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz předseda LOK Karlovarské krajské nemocnice Petr Igaz.

Pět z šesti odborových organizací působících v KKN se dohodlo s vedením nemocnice na kolektivní smlouvě. Proč jste se vy nedohodli?

Kolektivní smlouva není podepsána, další kolo jednání je 16.3. Člen představenstva doktor Larva přislíbil, že mzdy nebudou klesat, včetně čtvrteletních prémií, které byly vyjednány minulý rok. Zaplatí je ale, až dostanou peníze od pojišťoven a to se zatím nestalo. Kolektivní smlouva také ještě není podepsána, je to zatím v rovině slibů. Co se týče dohody s pěti odborovými organizacemi, tak je to zatím více přání než realita.

Jak vyjednávání probíhalo? Proč jste se s vedením nemocnice nedohodli?

Nám smlouva přislíbena nebyla, protože před koncem toho jednání mě pan doktor Larva osočil, že jsem lhář. Na mou otázku proč, řekl, že je to kvůli informacím v tisku v prosinci 2009, kdy jsme se jako lékařský odborový klub vyjadřovali k odvolávání, které zde proběhlo během tří týdnů. V krátké době byla odvolána doktorka Podzemská z postu radní, doktor Berger z postu lékařského ředitele KKN a odešel inženýr Knob z představenstva. Já jsem tehdy vzpomenul na tento průběh a doktor Larva se k tomu nikdy nevyjadřoval a na koleketivním vyjednávání si na to náhle vzpomenul.

Problémy v KKN jsou dlouhodobé, po volbách se situace na čas uklidnila, nyní je atmosféra opět velmi napnutá. Čím si myslíte, že je to způsobeno?

Doktor Berger i doktor Brázdil, kteří byli odvoláni, mají mezi lidmi velkou oblibu. Při dvolání doktora Brázdila se v nemocnici sešlo 300 podpisů na jeho podporu, což je velká část zaměstnanců nemocnice. Jsme personál, nechceme zásadním způsobem mluvit do řízení společnosti, zas taky ale nejsme úplně ovce. Samozřejmě se pak jako občan bojíte o nemocnici ve městě, ve kterém žijete. Jako zaměstnanec nechcete, aby se vám objekt, ve kterém pracujete rozpadl. Snažíte se plnit svou občanskou povinnost. Myslím si, že do vyspělé společnosti nepatří odvolání jako blesky z čistého nebe, ti lidé nebyli varováni. Zpočátku to bylo na základě politické příslušnosti, protože doktor Berger byl z hnutí Doktoři a jiný důvod k jeho odvolání nebyl.

Jakou formu bude mít protesní shromáždění? Plánujete některé další kroky?

Lidé, kteří nesouhlasí s posledním vývojem se sejdou v době polední pauzy, budou tam i nějaké příspěvky. Další kroky ale zatím neplánujeme, budeme čekat na březnové jednání.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

23.2. Zdravotní sestry se vzepřely Zdravotní sestry se vzepřely
10 příspěvků
20.2. Zdravotní sestry karlovarské nemocnice se chystají stávkovat Zdravotní sestry karlovarské nemocnice se chystají stávkovat
10 příspěvků
4.2. Lékařské odbory chtějí větší mzdy Lékařské odbory chtějí větší mzdy
13 příspěvků
14.12. Pojišťovny zkontrolují platy sester Pojišťovny zkontrolují platy sester
27 příspěvků

Komentovat článek: Kolektivní smlouvy? Zatím víc přání než realita

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kolektivní smlouvy? Zatím víc přání než realita

Komentáře

dalších 6 komentářů
challenger Taky hezká věta  | 24. 02. 2010 22:55

no zaměstnance jaksi nezajímá, že firma má finanční problémy. Podnikatelské riziko, že bude ve ztrátě, nese vždy podnikatel, v tomto případě kraj - odkdy jej nese zaměstnanec, vy ekonomiky znalý ksindle? Pokud na to soudruh Larva nemá, tak ať vyhlásí úpadek, lidi propustí, zruší firmu, vyplatí jim odstupný a je to! On ten výpadek na trhu po něm milerád někdo převezme. Ale jinak ať drží hubu a platí. Protože pokud má ten červ na to, aby rozdával veřejné peníze svým voličům za regulační poplatky, má i na to, aby zaplatil doktorům, které si zaměstnal a k nimž má jako zaměstnavatel své povinnosti dané pracovními a kolektivními smlouvami. K voličům žádné zákonné povinnosti nemá tak ti ať čekaj na to, co zbyde a ne doktoři. Pokud je mi známo, pak soudruh Larva naopak nemá žádný zákonný nárok na to, aby mu kterýkoli doktor ve špitále něco podepisoval, což zřejmě ekonomicky znalýmk soudruhům jaxi nedochází.

Ignácius Reilly Taky hezká věta  | 24. 02. 2010 19:36

Co tím chtěl básník říci?

Lemmy Kilmister Platy až na posledním místě  | 24. 02. 2010 14:59

Důležitější je nákup drahých zařízení a stavby nových pavilonů. Teda spíš % z nich pro politiky a managory. Tím se KV kraj neliší od ostatních oblastí, jen jinde jsou nejspíš dochtoři a sestry mnohem víc připosranější wohnouti, co si nechají všecko líbit a proto o nich není nic slyšet a číst...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné