Kolem kutnohorské nemocnice obcházejí investoři řadu let, dohoda je blízko až nyní

Velmi konkrétní jednání o pronájmu kutnohorské nemocnice vede radnice se soukromou společností Mediterra. Od roku 1990 však zdaleka nejde o první případ, kdy se o provozování místního zdravotnického zařízení zajímá soukromý subjekt…

Společnost Mediterra chce převzít nemocnici. Podle radního Ivo Šance je schopna provozovat fungující síť zdravotnických zařízení.

Kutná Hora – Velmi konkrétní jednání o pronájmu kutnohorské nemocnice vede radnice se soukromou společností Mediterra.

Od roku 1990 však zdaleka nejde o první případ, kdy se o provozování místního zdravotnického zařízení zajímá soukromý subjekt.

V první polovině devadesátých let založila skupina lékařů a ekonomů z regionu společnost Avicenna, jejímž hlavním cílem byla právě privatizace nemocnice.

Proti prodeji zdravotnického zařízení však tehdy protestovala řada občanů a zájmových skupin, takže ústav nakonec převzalo město. To muselo chod zařízení značně dotovat.

„Cesta k poznání, že špitál potřebuje soukromého investora, stála město podle mých odhadů sto padesát milionů korun,“ poznamenal zastupitel a bývalý představitel Avicenny Jindřich Bartoň. Bývalý starosta a současný radní Ivo Šanc má však na věc jiný názor.

„Když jsem v roce 1994 přišel na radnici, byl zájem společnosti Avicenna privatizovat nemocnici hlavním tématem diskusí ve městě. Pozval jsem představitele této společnosti k diskusi, ale vzpomínám si, že jsme dlouho nehovořili. Ti lidé se chovali arogantně a nenabízeli sebemenší záruky, že by uměli řídit instituci jakou je nemocnice,“konstatoval Ivo Šanc.

V době svého starostování se sám Šanc snažil do kutnohorské nemocnice aktivně získat zahraniční investory.

V roce 1997 se objevila myšlenka výstavby specializovaného ortopedického pracoviště, které by nabízelo služby zejména bohaté kuvajtské klientele.

Potenciální investoři však od záměru ustoupili. Podle Ivo Šance tehdejší atmosféra v republice ani v Kutné Hoře nebyla věci nakloněna. Zhruba o rok později jednalo město i s firmou Puroklima, která měla zájem provozovat kutnohorskou nemocnici.

„Pokud si vzpomínám, vše zůstalo na úrovni předběžných jednání. Ze strany města nedošlo k rozhodnutí nemocnici pronajmout. Koneckonců, hospodaření nemocnice se tehdy výrazně zlepšilo a i vnější podmínky byly o něco příznivější než dnes,“dodal Ivo Šanc a navázal:

„Myslím, že tehdejší zájem společnosti Puroklima byl vcelku dobře odborně zajištěn, ale tou dobou se privátní firmy v českých nemocnicích teprve začaly prosazovat.“ Z řady zájemců je nyní nejblíže dohodě společnost Mediterra.

„Zájem společnosti je podložen jejími výsledky v jiných českých městech a nepochybně i tím, že tato společnost má schopnost vytvořit síť zdravotnických zařízení,“ poznamenal Ivo Šanc.

Skupina zdravotnických zařízení společnosti Mediterra může podle Šance lépe reagovat na situaci ve zdravotnictví, počínat si ekonomicky a zároveň zajistit potřebné lékařské služby na vysoké úrovni.

Kutnohorský deník, DALIBOR DOSTÁL

Ohodnoťte tento článek!