Přejít na obsah

Koleno za dva roky? Záleží na případu

zpět
3.11.2011
Ilustrační foto
zvětšitIlustrační foto
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto | Autor: Shutterstock

 

Rozhovor s Romanem Havlíkem, zástupcem ředitele Fakultní nemocnice Olomouc.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo státním nemocnicím, aby zveřejnily čekací lhůty u operací, na které pacienti „stojí fronty“ přes dva měsíce, a u vyšetření, kde čekání překračuje tři týdny. Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) úkol splnila.

Z údajů na nemocničních internetových stránkách lidé vyčtou například to, že nové koleno dostanou za čtyři měsíce nebo dva roky. U vyšetření na PET/CT přijdou na řadu za čtyři nebo také až za deset týdnů.

Náměstek léčebné péče, zástupce ředitele FNOL Roman Havlík vysvětluje, že čekací dobu ovlivňuje řada faktorů a nemocnice bude data aktualizovat. Olomoucké údaje podle něj odpovídají celostátnímu průměru, u některých vyšetření jsou kratší než jinde v zemi.

Měla nemocnice se zveřejněním dat problém?

Nevidíme v tom vůbec žádný problém. Čím větší transparentnost, tím je to lepší. Jediné, co může být trochu konfliktní, je, že pacient je laik, a čekací doby jsou posuzovány hlavně z odborného hlediska. Nemusí být výkon jako výkon. Zveřejnilo se srovnatelné, průměrná čekací doba na výkon v různých nemocnicích a rozhodně se nemáme za co stydět. Čekací doby jsou nadstandardně krátké v porovnání se zkušenostmi ze zahraničí. S výjimkou čekání na totální endoprotézy. Jsou sice dlouhé, ale tady platí to, že pojišťovny si nasmlouvávají počty výkonů. Každopádně i čekání na endoprotézu se z dlouhodobějšího pohledu zkracuje.

Mají data pro pacienta přínos?

Zveřejnění čekací doby je rozumné a potřebné. Minimálně se srovná srovnatelné mezi nemocnicemi.

V tomto měřítku olomoucká fakultní nemocnice dobře obstojí mezi ostatními státními nemocnicemi?

Ano. Nevymykáme se. U náhrad kolenních a kyčelních kloubů jsou čekací doby delší všude, vyšetření na PET/CT a další plánovaná vyšetření máme všechna v rozmezí dvou až čtyř měsíců, a to je zcela srovnatelné. Řekl bych, že je to ještě lepší než průměr v republice.

Zveřejněné údaje jsou ze strany pacienta vymahatelné? Může se dožadovat operace kýly do tří měsíců?

Pokud dostane termín za šest měsíců, může se oprávněně tázat, proč za tak dlouho, když je čekací doba tři měsíce. Ale je to současný stav a musím zdůraznit, že plánované výkony doplňují komplexní péči, hlavně péči akutní, závažnější. I proto se stává, že se právě kvůli akutním případům někomu termín posune o den či týden. Musíme reagovat na aktuální stav.

Z údajů u zmíněných endoprotéz se však pacient moc konkrétního nedozví. Časový rozptyl je opravdu velký. Jak tomu má pacient rozumět?

Rozdíl je a je proto, že pacient přichází v různém stádiu choroby. Odborníci, kteří tyto výkony provádějí, vyhodnocují zařazení pacienta vzhledem k závažnosti onemocnění. Nic jiného v tom není.

Má fakultní nemocnice nějaký kontrolní mechanismus, aby se při čekání na plánovanou operaci neupřednostňovali pacienti, kteří na tom nejsou hůře než jiní?

Vedení jednotlivých pracovišť mají moji plnou důvěru. Neočekávám, že jsou jiné než medicínské důvody pro upřednostňování pacientů. Jinými slovy: neprověřuji pacienta po pacientovi, ale smysl zveřejnění čekacích dob je i v tom, že odsune určité pochybnosti ze strany pacientů a situaci to vyjasní.

Měla by čekací doby zveřejnit i nestátní zdravotnická zařízení? Bylo by dobré vyzvat je k něčemu takovému?

Zdravotnictví nyní prochází velkou změnou, více se kontroluje vydávání finančních prostředků a podobně. Nikde není takový systém zdravotnictví, kde by každý segment byl ziskový a jednotliví poskytovatelé zdravotní péče mezi sebou soutěžili. Na prvním místě uvažování je zdravotní potřeba, medicínská závažnost, pacient. V současném úhradovém mechanismu by bylo hloupé soutěžit, které zařízení odoperuje rychleji žlučník nebo kýlu. Sice je to citlivě vnímáno pacienty, ale z hlediska zdraví lidí a zastřešení poskytování péče v určité oblasti málo významné. Tyto výkony jen doplňují spektrum péče nemocnic a i v době, kdy se šetří a je méně finančních prostředků, by bylo zbytečné v tomto segmentu přehnaně soutěžit. V našem zdravotnictví to nyní určitě není prioritní. Viděl bych to jako desátý krok…


Klíčová slova

Autoři

Daniela Tauberová, Regionální deník

Komentovat článek: Koleno za dva roky? Záleží na případu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Koleno za dva roky? Záleží na případu

Komentáře

další 3 komentáře
právník odkladné operace  | 3. 11. 2011 15:18

Nikolv. V Německu se operuje za německé peníze a platí se zde cash. Podobně to funguje i v ČR i na Slovensku u nesmluvních ZZ. ZP potom platí vše v plné výši, která může být vyšší, stejná nebo i dokonce nižší, než v ČR - viz. např.méně drahé zákroky na Slovensku. Tak to paltí nyní. Do budoucna by to mělo platit tak, že ZP bude platit cenu do výše, která je určena v mateřské zemi klienta. - daň (povinost), má i práva - v tomto případě právo na konzumaci zdravotní odkladné péče do 1 roka. Nic více - nic méně. Pouze si to musí občané uvědomit. Musí jim to však i podat český tisk, který o tomto nepíše, možná i nechce psát. Proč asi ?

ola odkladné operace  | 3. 11. 2011 13:24

no jo a myslíte, že zdravotnické zařízení např. v Německu bude ochotno operovat za 4x méně peněz a čekat měsíce, než jim česká ZP něco zacmrndá? Vždyť jsou známé závěry a odmítnutí záchranek z Rakouska jezdit do ČR k českým pacientům, ačkolik to měli jenom pár km na rozdíl od 40 km vzdáleného Vimperku.

právník odkladné operace  | 3. 11. 2011 10:45

Naši chytří investigativní novináři byl měli i sdělovat všem pojištěncům ZP v ČR, že platí i u nás právo na využití svého zdravotního pojištění - tedy přístup k odkladné operaci (např. náhrada kloubu) do jednoho roku. Pokud je tato doba delší, je porušováno právo pacienta na přístup k čerpání zdravotní péče a může si ho soudně vynutit. Ještě lepší je se nechat operovat v nesmluvním zařízení (i na území EU) a zaslat vyúčtování za zákrok k refundaci své zdravotní pojišťovně, která musí vše neprodelně uhradit. Podmínkou je pochopitelně doklad o tom, že mu jeho ZP nesehnala do 1 roka smluvní zařízení v ČR.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné