Přejít na obsah

Kolik bude v Česku zdravotních pojišťoven?

zpět
15.9.2008

V České republice je nyní deset zdravotních pojišťoven. Odborníci se liší v tom, kolik jich má být. "Česku by slušela jedna zdravotní pojišťovna," soudí David Rath, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD. Podle něj to je ideální varianta. Nevylučuje ale, že by jich mohlo být víc, ale jako veřejnoprávní. Vedle toho by pak bylo komerční připojištění a v rámci něho by mohly vzniknout komerční pojišťovny...

ČSSD chce jen jednu, ministr Julínek by rád, aby jich bylo víc než dosud

Ministerstvo zdravotnictví má ale jinou představu: podle něj čím víc bude na trhu zdravotních pojišťoven, tím ostřejší bude konkurence. Reformní zákony, které připravuje, dávají prostor vzniku nových.

Tři nové žádosti o licence

V současné době ministerstvo eviduje tři žádosti o udělení licencí pro nové zdravotní pojišťovny. Podaly je Česká pojišťovna, dále společnost Appian Group a Czech Media Corporation.

Zájemci musejí složit kauci 50 miliónů korun a do jednoho roku od rozhodnutí o získání licence nabrat nejméně 50 000 klientů. Udělení licence je nároková záležitost, pokud uchazeč splní podmínky, ministerstvo se do 180 dní ve správním řízení vyjádří. Pak je třeba i souhlas ministerstva zdravotnictví.

Podle Ratha vznik nových pojišťoven se dal očekávat, protože je to dobrý byznys. „Julínek připravuje privatizaci zdravotních pojišťoven, jejich převod na akciové společnosti, a to vlastníkům nahrává,“ míní Rath.

Hroboň lituje, že není nový zákon

Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň by byl radši, kdyby nové pojišťovny vznikly už na základě nového zákona, který ale ministerstvo teprve připravuje. Vysvětluje to tím, že podmínky vzniku pojišťovny jsou v něm mnohem přísnější než v současném zákoně.

Dnes totiž žadatel nemusí prokázat, odkud vzal kauci 50 miliónů. Kdyby byl zákon přísnější a podobal se vydání licence nové bance nebo komerční pojišťovně, pak by povinnost průkazu původu kapitálu použitého pro založení pojišťovny byla, stejně jako u nové banky, nezbytná. Nový Julínkův zákon má být dán k veřejné diskusi během září.

Když zdravotní pojišťovny vznikly v 90. letech, bylo jich 29. Postupně ale některé zanikaly nebo se sloučily, protože se ukázalo, že ne všechny na trhu obstojí.

*

Zdravotní pojišťovny v Česku

* Česká národní zdravotní pojišťovna, 315 000 pojištěnců

* Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, 354 000 pojištěnců

* Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven, 665 000 pojištěnců

* Revírní bratrská pokladna, 367 000 pojištěnců

* Vojenská zdravotní pojišťovna, 558 000 pojištěnců

* Všeobecná zdravotní pojišťovna, 6 530 000 pojištěnců

* Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, 132 000 pojištěnců

* Zdravotní pojišťovna Agel, vznikla 1. dubna 2008, zatím má zhruba 1000 pojištěnců, ale počet se denně mění

* Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance, 358 000 pojištěnců

* Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, 1 075 000 pojištěnců

**Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Kolik bude v Česku zdravotních pojišťoven?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kolik bude v Česku zdravotních pojišťoven?

Komentáře

dalších 33 komentářů
Jiri Zelezny Re:Re:Re:Re:Re:Re:Zajimalo by mne  | 17. 09. 2008 13:14

Vlivem socialisticke minulosti, v niz vyrostli, povazuji mnozi ruzne formy zlodejny a tunelovani za legitimni zpusoby podnikani. Ve velke mire je tim postizen i rezort zdravotnictvi – viz napr. snahu „privatizovat“ spravu verejneho vseobecneho zdravotniho pojisteni.

nmy Re:Re:Re:Re:Re:Zajimalo by mne  | 16. 09. 2008 21:11

S tím se dá souhlasit, ale přece jen musím namítnout, že jsme si pod vlivem své socialistické minulosti začali zvykat nazývat často tunelováním i naprosto legitimní způsoby podnikání. Stačí si občas sednout do běžné hospody mezi "proletariát" a nestačíte se divit, kdo všechno krade a tuneluje. Pravděpodobně bychom se do této kategorie v širším kontextu (vnímaném jinou sociální skupinou) dostali úplně všichni.

lékař-praktik Re:Re:zodpovědnost  | 16. 09. 2008 14:28

bohužel, své dluhy vůči ZP byste nárokoval přihlášením u konsolidační banky - tak jsem to zažil u hornické 202, a dostal jsem jen 80 %, mnozí nedostali nic, protože se včas nepřihlásili

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné