Kolín usiluje o přestěhování protialkoholní stanice jinam

Kolín usiluje o přestěhování protialkoholní stanice jinam. Podle místostarosty Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) není současné umístění šťastné a jde o zbytečnou komplikaci. Podle některých informací se má záchytka do konce roku přesunout do areálu kutnohorské nemocnice. Vedení Kutné Hory tomu ale není nakloněno.

Krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) uvedl, že pokud se Kolín této služby zřekne, kraj bude muset situaci řešit. Kolín podle Kašpara o přesunu stanice z Kutnohorské ulice dlouhodobě jedná. „My na tomto místě dlouhodobě záchytku nechceme. Je to zbytečná komplikace a není to ani ideální umístění,“ řekl Kašpar. Kolín je podle něj ochotný na provoz záchytky v Kutné Hoře přispívat.

V kutnohorské nemocnici, která spadá pod kolínskou, mají podle Kašpara projekt na rekonstrukci části areálu, kde by nová záchytka vznikla. Vedení tamní radnice se ale takové řešení moc nelíbí. Některým radním podle místostarosty Karla Koubského (KDU-ČSL) vadí, že klienti budou po probuzení chodit přes celé město na nádraží. „Zatím to není aktuální, ale bylo nám avizováno, že se budou snažit protialkoholní stanice zbavit,“ potvrdil Koubský.

Kutnohorská nemocnice podle Kašpara vyčíslila investici do přestavby na šest milionů korun, podle místostarosty je takový projekt naddimenzovaný. „Počítá s deseti lůžky a podle nás je to opravdu mnoho,“ řekl Kašpar. Druhý místostarosta Kolína Tomáš Růžička (Kolíňáci) uvedl, že radnice již záměr předala příslušnému krajskému radnímu. „Vysvětlili jsem kraji důvody, dali jsme informace o příjmech a nákladech, o obsazenosti, formě,“ řekl. Kolín podle něj nabízí sousednímu městu také zkušené pracovníky. „Kraj v tuto chvíli tu investici prověřuje, zjišťuje možnosti v Kutné Hoře,“ dodal Růžička.

Krajský radní Bezděk připomněl, že hejtmanství na činnost kolínské záchytky ročně přispívá 1,3 milionu a je připraven tak činit nadále. „O záměru ukončit činnost záchytné stanice k 31. 12. 2018 víme, nikoliv o rozhodnutí zastupitelstva města o jejím zrušení. Na Krajský úřad Středočeského kraje dosud nebyla zaslána žádná oficiální žádost o odejmutí oprávnění,“ uvedl Bezděk. Pokud se Kolín této služby zřekne, bude kraj situaci řešit. „Upřednostnil bych však, aby město Kolín přehodnotilo své rozhodnutí, s podporou Středočeského kraje rozhodně mohou počítat,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!