Přejít na obsah

Kolínská nemocnice připravuje rekonstrukci za 600 milionů korun

zpět
15.5.2009

Projekt je rozdělen na dvě etapy. První počítá s výstavbou nového pavilonu, v němž budou mimo jiné ambulance nebo lůžková oddělení operačních oborů. Náklady se odhadují na 330 milionů korun, z toho polovinu zaplatí z úvěru nemocnice a polovinu kraj...

Oblastní nemocnice Kolín by se měla do poloviny roku 2011 přeměnit v moderní zdravotnické zařízení. Počítá s tím projekt rozsáhlé přestavby za zhruba 600 milionů korun. Cílem rekonstrukce je zajistit pacientům i personálu odpovídající komfort, řekl novinářům středočeský hejtman David Rath.

„Získají (pacienti) moderní provoz nemocnice, kde by je měly přivítat jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením - sprchou, záchodem. Zdravotnický personál dostane kvalitní místo k výkonu své profese a lidem se tady bude důstojně stonat,“ dodal. Mnohé provozy nemocnice podle něj fungují v nedůstojných prostorech, některé pokoje jsou i šestilůžkové.

Projekt je rozdělen na dvě etapy. První počítá s výstavbou nového pavilonu, v němž budou mimo jiné ambulance nebo lůžková oddělení operačních oborů. Náklady se odhadují na 330 milionů korun, z toho polovinu zaplatí z úvěru nemocnice a polovinu kraj. Pokud zastupitelstvo 25. května záměr schválí, vypíše se soutěž na dodavatele a stavět by se mohlo začít v září. Hotovo má být do 16 měsíců.

V současnosti už se připravuje druhá etapa, jejíž součástí bude rekonstrukce původního funkcionalistického pavilonu prvorepublikové nemocnice, přestavba pavilonu E na gerontocentrum a oprava fasády ředitelství. Náklady by mohla pokrýt evropská dotace, žádost o ni se už připravuje.

Podle ředitele nemocnice Petra Chudomela proběhne rekonstrukce za plného provozu. „S omezením péče nepočítáme,“ dodal. Modernizace podle něj nepřinese zvýšení počtu lůžek.

Rekonstrukci nemocnice plánovalo i minulé vedení nemocnice, měla stát asi 250 milionů korun. Počítalo mimo jiné s demolicí zmíněného fukcionalistického pavilonu. Nové vedení Středočeského kraje ale původní projekt zastavilo a připravilo nový.

Kraj investuje do modernizací svých nemocnic stovky milionů korun, některé rekonstrukce začaly už za předchozího vedení hejtmanství. Například celkové náklady na modernizaci kladenské nemocnice se odhadují na 1,2 miliardy korun, opravy nemocnice v Příbrami budou stát kolem půl miliardy Kč.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Kolínská nemocnice připravuje rekonstrukci za 6…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Kolínská nemocnice připravuje rekonstrukci za 6…

Komentáře

1 komentář
Martina Betonové lobby  | 15. 05. 2009 15:47

V únoru t.r. pan Chudomel sdělil, že ztráta nemocnice je okolo 127 mil. korun. Jeho prioritou je zejména stabilizovat personální situaci, protože odchází značný počet zdravotnického personálu. A v současné době se připravuje rekonstrukce, která má pacientům zajistit komfort. Investovat do nemocnice s takto vysokým zadlužením, bez dostatečného zdravotnického personálu je v době krize ekonomickým hazardem. Z výroční zprávy 2007 vyplývá, že se do nemocnice investovalo 404, 988 mil. Kč: V roce 2007 bylo na financování akce vynaloženo celkem 157 759 tis. Kč, z toho z dotace Středočeského kraje 76 900 tis. Kč a z vlastních zdrojů získaných prodejem provozoven 80 859 tis Kč. V současné době je nový pavilon v plném provozu. V pavilonu je umístěn komplex 5 operačních sálů, 18 lůžek resuscitační a intenzivní péče a dále řada diagnostických a ambulantních pracovišť, z nichž nejvýznamnější je magnetická rezonance a počítačová tomografie. Celkově si výstavba nového pavilonu vyžádala investiční náklady na stavbu ve výši 276,964 mil. Kč. Na vybavení zdravotnickými technologiemi bylo vynaloženo 128,024 mil. Kč, z této částky převážnou část 123,1 mil. Kč poskytl Středočeský kraj. Rekonstrukce TUV, studené vody, topení na dětsko-kojeneckém oddělení Celková hodnota díla včetně DPH činí 584 tis. Kč. Z rozpočtu Středočeského kraje byla pro tento účel poskytnuta investiční dotace v částce 550 tis. Kč. Rekonstrukce vstupního pavilonu ambulancí Na akci byla v souladu a vydaným rozhodnutím o poskytnutí dotace použita jednak dotace ze státního rozpočtu ve výši 6 000 tis. Kč, jednak vlastní zdroje ve výši 1 268 tis. Kč. Rekonstrukce objektu na diabetologické centrum Na základě projektové dokumentace byla provedena rekonstrukce stavby Diabetologie v celkových nákladech 6 367 tis. Kč. Projektová dokumentace na stavbu lůžkové jednotky operačních oborů – budova „F“ Celkové náklady za rok 2007 dosáhly částky 6 286 tis. Kč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné