Přejít na obsah

Kolínskou nemocnici nově vede chirurg Petr Chudomel

zpět
26.11.2008

Nová rada Středočeského kraje včera odvolala představenstva středočeských nemocnic, mezi nimi i kolínské, kompetence byly odebrány i současným ředitelům. Řízením Oblastní nemocnice Kolín byl pověřen chirurg Petr Chudomel. "Dostal jsem nabídku a přijal," nezastíral Petr Chudomel, že jmenování pro něj nebylo překvapením...

Jako první krok chce uklidnit situaci v nemocnici, která je podle jeho slov dosti rozjitřená a plná nervozity. „Za jeden z nejpalčivějších problémů považuji stav středního zdravotního personálu. Sestry nám odchází do lukrativnějších zaměstnání, tomu lze předejít jen finančním stimulem a dobrou pracovní atmosférou,“ dodal. Proč se rada kraje k výměně managementu nemocnic rozhodla? „Bez výměny managementu bychom nemohli zrušit poplatky v krajských nemocnicích od 1. ledna 2009, neboť současná vedení jsou úzce navázána na ODS. Nesplnili bychom tak předvolební slib ČSSD,“ vysvětluje hejtman David Rath. Vazby na ODS dokladuje právě na Kolínu.

„Například poslanci Cabrnoch a Plašil, bratr poslance Cabrnocha, poradce Bendla a prominentní člen ODS Rubáš,“ konkretizoval. „Navíc upozorňujeme, že Petr Bendl odvolal všech 16 ředitelů krajských nemocnic v okamžiku, kdy stát převedl tyto nemocnice na Středočeský kraj, tudíž ODS nemá sama žádné právo kritizovat postup nově zvolené rady,“ uzavřel.

Co na to odvolaný ředitel?

Luděk Rubáš včera uvedl, že o žádných personálních krocích není on ani ostatní členové představenstva a dozorčí rady kolínské nemocnice informován jinak než z médií. „Kdykoliv v minulosti došlo k nějakému jednání valné hromady, byl jsem k němu jako předseda představenstva spolu s předsedou DR přizván. Nyní se to nestalo. Konkrétní důvody odvolání, pokud k němu skutečně došlo, neznám,“ řekl.

„Rozumím právu vlastníka provést personální změny ve svých firmách, ale normálně se to děje civilizovanou cestou. Sám jsem v minulosti opakovaně musel někomu říct, že nejsem s jeho prací spokojen a že s ním dál nepočítám. Dal jsem mu možnost se k tomu vyjádřit a za jeho práci, pokud bylo za co, jsem poděkoval. Způsob, který zvolilo nové vedení kraje spíš připomíná zásah revolučních brigád. To nic nemění na tom, že na devastaci toho, co jsem v minulosti prosazoval, se podílet nechci,“ dodal.

„Několik let připravovaná koncepce středočeského zdravotnictví je v troskách. Přes noc bylo rozhodnuto o spojení krajských nemocnic, na rozhodnutí se nepodílelo ani zastupitelstvo, neproběhla elementární debata ve veřejnosti,“ kritizuje spojení středočeských nemocnic do jednoho „koncernu“. Zároveň zásadně odmítá „obecné řeči“ o špatném vedení nemocnice v Kolíně. „Nemocnici můj tým oddlužil a zmodernizoval. To vidí každý, kdo ji zná. Nyní hospodaří vyrovnaně,“ shrnul. Kritiku pronájmu lukrativních provozů (dialýza) a dalších oborů považuje Luděk Rubáš za trapné.

„Ostatně, v době kdy byl dr. Rath ministrem a zastupoval státní nemocnice, došlo v několika z nich z důvodů zlepšení kvality péče k takovým pronájmům. Nikomu to nevadilo a samozřejmě nikdo za to nebyl odvolán,“ dodal. Jak vidí dopady změny ve vedení nemocnice pro vlastní město Kolín jeho starosta Jiří Buřič?

„Neočekávám, že by tento mocensky učiněný krok měl v tuto chvíli něco významně znamenat pro Kolín. Jsem přesvědčen, že systém ve zdravotnictví nastavený v kolínské nemocnici i celém kraji je funkční, a bude jen na novém managementu a zřizovateli, jak tuto službu bude nadále poskytovat. Netajím se však tím, že je to podle mého soudu typická ukázka politiky sociální demokracie. Přece jen kdyby těmto lidem šlo o potřeby občanů a města, nepochybně by pan hejtman alespoň malý dotaz vznesl na starostu sídelního města, což se doposud nestalo,“ uvedl starosta.

Jana Martínková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Kolínskou nemocnici nově vede chirurg Petr…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné