Přejít na obsah

Komise doporučila firmu, která bude v ČR pěstovat léčebné konopí

zpět
19.12.2014
marihuana, konopí
zvětšitmarihuana, konopíZdroj: Shutterstock

marihuana, konopí | Zdroj: Shutterstock

 

Hodnoticí komise doporučila vítězného uchazeče o pěstování léčebného konopí, jméno kvůli nutným administrativním krokům bude ale zveřejněno později, podle předpokladu do 23. prosince. ČTK to řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Vítěz by měl podle dostupných informací dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by tak už neměli být odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

Zajištění konopí pro české pacienty má na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné využití, která funguje v rámci lékového ústavu. Komise vybírala ze čtyř uchazečů, kteří z původních 16 postoupili z prvního kola a splnili všechny podmínky pro pěstování konopí. Ve druhém kole se hodnotila cena, za niž uchazeč konopí zajistí.

„Dne 16. prosince skončilo hodnocení cenových nabídek podaných v rámci druhého kola nadlimitního výběrového řízení. Vzhledem k dalším administrativním krokům spojeným s přípravou dokumentů stanovenou zákonem o veřejných zakázkách nelze výsledek blíže specifikovat,“ uvedla agentura na webu s tím, že po vyhotovení a rozeslání rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky bude rozhodnutí na profilu zadavatele (egordion).

Hodnota vypsaného tendru je 4,2 miliony korun. Celkem 40 kilogramů sušených částí marihuany by v přepočtu na povolené množství pro pacienta 30 gramů za měsíc mělo stačit pro 111 nemocných. Počet kilogramů je pevně daný, naproti tomu finanční hodnota může být i nižší, záleží na vítězné ceně. Podle dřívějšího vyjádření ředitele lékového ústavu Zdeňka Blahuty by smlouva s vítězem mohla být podepsána ještě letos.


Komentovat článek: Komise doporučila firmu, která bude v ČR…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné