Komise k VZP má vyslechnout Cabrnocha a šéfa svazu pojišťoven

Sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje hospodaření VZP, dnes má vyslechnout další svědky. Mimo jiné spoluautora projektu internetových zdravotních knížek IZIP a nyní evropského poslance Milana Cabrnocha z ODS. Před poslanci má vypovídat například Jaromír Gajdáček…

Praha – Sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje hospodaření VZP, dnes má vyslechnout další svědky. Mimo jiné spoluautora projektu internetových zdravotních knížek IZIP a nyní evropského poslance Milana Cabrnocha z ODS. Před poslanci má vypovídat například i ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Projekt IZIP, ve kterém figurovali někteří politici ODS, kritizuje ministr zdravotnictví David Rath. Dokládá na něm údajné napojení ODS na peníze VZP. Občanští demokraté to popřeli. Již v únoru před komisí vypovídal další ze spoluautorů projektu, místopředseda EP Miroslav Ouzký. Uvedl, že IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely a nynější útoky na projekt jsou politicky motivované.

Poslanci mají do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Mají zkontrolovat i to, jak efektivně VZP vynakládala peníze. Hlavní aktéry „sporu o pojišťovnu“, Ratha a bývalou ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, již komise vyslechla. Rath připisuje velkou část odpovědnosti za dluh právě Musílkové. Ve sněmovně v lednu prosadil její odvolání.

Musílková ale tvrdí, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit. Na rostoucí dluh i jeho příčiny podle ní VZP dlouho upozorňovala.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!