Přejít na obsah

Komise MZ vydala doporučení psychiatriím ohledně agresivních lidí

zpět
12.4.2010
deprese, psychiatrie
zvětšitdeprese, psychiatrieZdroj: losangelespublicrelations.com

deprese, psychiatrie | Zdroj: losangelespublicrelations.com

 

Ústřední znalecká komise svolaná ministerstvem zdravotnictví doporučila psychiatrickým pracovištím třídit pacienty s rizikem sebepoškozování nebo agresivní jedince, kteří můžou ohrozit jiné lidi. Vnitřním předpisem by tato zařízení měla stanovit možné postupy péče o tyto pacienty. Snahou je omezit případy agrese.

„Pokyn není závazný, je to doporučení pro všechny psychiatrie,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle něj není zákonná možnost vydat závaznou vyhlášku týkající se této oblasti.

Dosud není v ČR hotova koncepce psychiatrie. Až bude dokončena, doporučení odborných společností k léčbě těchto pacientů budou závazná, vysvětlil Sršeň.

Na aktualizaci koncepce psychiatrie ministryně zdravotnictví Dana Jurásková už dlouhou dobu spolupracuje s Psychiatrickou společností.

Na základě doporučení Ústřední znalecké komise bylo rozhodnuto, že zvláštní pozornost bude věnována především problematice pacientů s rizikem sebepoškozování a těm, kteří by mohli ublížit ostatním, uvedla ministryně.

Komise hodnotila případ lednového úmrtí pacienta při hospitalizaci na psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Personál kliniky prý dodržel správný postup.

Šestatřicetiletý muž byl podezřelý z toho, že počátkem ledna usmrtil jiného pacienta. Policie ho obvinila z vraždy, ale státní zástupce stíhání muže v únoru zastavil pro nepříčetnost.

„Na vzniklou situaci personál reagoval bezprostředně a úmrtí napadeného pacienta nebylo možné zabránit,“ popisuje závěry prověřování tisková zpráva ministerstva.

Znalecká komise iniciovaná ministerstvem byla šestičlenná. Případ hodnotil člověk z ministerstva, zástupce ošetřovatelské profese, České lékařské komory, odborník na kvalitu péče a dva psychiatři, vyjmenoval mluvčí.

Případ, kdy jeden pacient na psychiatrické klinice usmrtí druhého, považují odborníci za výjimečný. Přednosta kliniky Jiří Raboch ČTK již dříve řekl, že za posledních asi 35 let se na jeho klinice podobný případ nestal.


Komentovat článek: Komise MZ vydala doporučení psychiatriím…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Komise MZ vydala doporučení psychiatriím…

Komentáře

dalších 9 komentářů
katango No bezva !1250Kč/30 min  | 13. 04. 2010 16:58

JENOMŽE.Na vyšetření je v sazebníku počítáno se DVĚMA hodinami.Pokud pracujete rychleji a stihnete toho víc,ZP vám to NEZAPLATÍ . A pokud pacienti nepřijdou,NEDOSTANETE NIC.Asi vás zaslepila závist,ale NENÍ CO závidět.

Nanynka zvědavá No bezva !1250Kč/30 min  | 13. 04. 2010 14:41

No přeci v ouředním lejstru ZP,1269Kč. Můžete se zeptat na pojistovně.

lékař5 No bezva !1250Kč/30 min  | 12. 04. 2010 21:38

To "zvědavá": I vy Nanyko prostá! Kdepak jste to zjistila a z jakého výpisu? Komplexní vyšetření psychiatrem (druhoatestovaným, rozuměj se specializovanou způsobilostí, pro úplně neznalé věci: ten, co už má všechny v ČR dostupné atestace a je plně kvalifikovaný pro výkon odbornosti) hradí ZP bodovou sazbou za výkon: 939 bodů za 120 minut (tj. za dvě hodiny). 1 bod je v lůžkových zařízeních 0,89 Kč. V nestátních zařízeních, tuším, 1,05 Kč. Tedy cca 420 Kč za hodinu práce. Kde jste vzala 2,5 tisíce za hodinu, to je mi skutečně záhadou. Ale souhlasím s vámi- bezva by to bylo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné