Komise pro rodinnou politiku se zaměří i na umělé oplodňování

IVF, umělé oplodnění

Na pravidla umělého oplodnění či na dostupnost antikoncepce se chce zaměřit komise expertů, která připravuje návrh nové rodinné politiky. Podle šéfky týmu Marie Čermákové je umělé oplodňování v Česku drahé a kvůli ceně je i špatně dostupná antikoncepce.

Čermáková to řekla na tiskové konferenci při představení práce komise. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) se pravidla asistované reprodukce v Česku v poslední době změnily k horšímu.

Stále více párů má problémy s početím potomka. Zatímco v roce 2007 fungovalo v Česku 27 reprodukčních center a začalo v nich 17.682 oplodňovacích cyklů, v roce 2013 bylo středisek 41 a započatých cyklů 32.245. Podíl pacientek pod 34 let klesá, naopak roste procento žen nad 40 let. Lidé v Česku rodinný život odsouvají do pozdějšího věku. Stále větší podíl mladých studuje vysoké školy. Průměrný věk matek v Česku roste. Zatímco v roce 1989 měly Češky první dítě v průměru ve 22,5 roku, v roce 2000 jim bylo průměrně 25 let a loni přes 28 let.

Komisi expertů, která má vytvořit rodinnou koncepci a politiku, zřídilo ministerstvo práce. Zasedají v ní demografové, ekonomové, sociologové i pracovníci resortu. Problematika umělého oplodnění spadá pod ministerstvo zdravotnictví. „Komise chce vytvořit komplexní rámec rodinné politiky. Nechybí vize,“ uvedla Čermáková. Podle ní je v Česku „víc oblastí, které nesmyslně brání zakládání rodin“. Tým chce spolupracovat se všemi resorty, kterých se rodinná problematika dotýká, i s kraji a obcemi, dodala Čermáková.

Podle Čermákové je umělé oplodňování v Česku drahé, dostupnost antikoncepce snižuje její cena a zlepšit by se měl i systém předporodní, porodní a poporodní péče, „aby byla vstřícná k nárokům rodin“.

„Měli bychom vyvolat diskusi s ministerstvem zdravotnictví. Problém se týká hodně lidí. Bavíme se tu i o tom, zda na umělé oplodnění dosáhnou lidé s nižšími příjmy,“ uvedla Marksová. Ze zdravotního pojištění se zákroky totiž hradí jen ženám do 39 let, dřív do 40 let. Změnila se i pravidla pro oplodňovací cykly. Podle Marksové to bylo k horšímu. „Omezit umělé oplodnění věkem 39 let nekopíruje moderní trendy. Snižování hranice jde proti nim,“ podotkla ministryně. Poukázala na prodlužování života, děti mívá stále více žen i po čtyřicítce.

Zmínila i antikoncepci. Řekla, že ve vyspělých státech fungují centra, v nichž mohou náctileté dívky či chudé ženy dostat antikoncepci zdarma, v Česku jsou všechny přípravky placené. „I kdybychom chtěli pomoci chudým ženám s velkým počtem dětí, aby neměly osmé dítě, které pak hned putuje do ústavu, nemáme na to nástroj. Měli bychom se posunout na úroveň vyspělých zemí,“ uvedla ministryně.

Komise pro rodinnou politiku se zaměří i na umělé oplodňování
Ohodnoťte tento článek!