Komise prošetří valtickou horečku

Jmenuji odbornou skupinu složenou z parazitologů, Krajské hygienické stanice Brněnského kraje, Hygienické stanice v Břeclavi a Státního zdravotního ústavu. Tato skupina odjede do zmíněné lokality…

HLAVNÍ HYGIENIK ČESKÉ REPUBLIKY MICHAEL VÍT ŘEKL PRÁVU:

* Na Moravě prý přenášejí komáři tzv. valtickou horečku. Jaká opatření děláte?

Pokud vím, tak na Břeclavsku jsou dva případy onemocnění, u nichž se tak usuzuje pouze na základě klinických příznaků. Tato horečka má ale podobné klinické případy jako chřipka či jiné akutní respirační onemocnění.

* Proč název valtická horečka?

Jde o objev českých virologů. Jméno dostala horečka podle místa, kde byl vir před asi pětadvaceti lety objeven, tedy Valtic. Vir je ze skupiny arbovirů, kterých je hodně. Nemoc nemá žádnou specifiku.

* Můžete popsat příznaky?

Horečky nastupují během dvou dnů, jsou vysoké, 38 až 39 stupňů. Nemoc se obvykle u dětské populace projevuje bolestí hlavy a svalů. Po několika dnech odezní. V ČR nemá žádné následky. To, co se vyskytlo na Břeclavsku, stejně dobře ale může být jiné virové onemocnění. Nepodceňuji to však. Vím, že v této oblasti komáři, kteří valtickou horečku přenášejí, jsou a budeme dělat opatření.

* Jaká, můžete být konkrétní?

Jmenuji odbornou skupinu složenou z parazitologů, Krajské hygienické stanice Brněnského kraje, Hygienické stanice v Břeclavi a Státního zdravotního ústavu. Tato skupina odjede do zmíněné lokality a prošetří výskyt valtické horečky. Udělá sérologickou studii. Kdyby se potvrdila, musíme udělat větší a razantnější opatření v podobě postřiků.

* Jak se vůči nemoci chránit?

Pouze repelenty proti poštípání komáry.

* Prý komáři přenášejí i malárii.

Komáři v našich zeměpisných podmínkách nepřenášejí, zdůrazňuji, nepřenášejí malárii ani horečku dengue. Při poštípání ale může dojít k přenosu sekundární infekce, to znamená, že štípance od komárů si rozškrabáme a do nich se může dostat infekce druhotná. Ta by mohla být velmi nebezpečná. Snažíme se stříkat velká území, zejména v zaplavených oblastech Jihočeského a Středočeského kraje. Plošný postřik se nařizuje v okamžiku, kdy je deset náletů komárů na člověka za jednu minutu. Po postřiku tento výskyt klesne na nulu za pět minut. Komáři nás budou zlobit zhruba ještě dva až tři týdny, podle toho, jak dlouho bude trvat teplé počasí. Pak přirozeně toto nebezpečí skončí.

Václav Pergl, Právo, 9.9.2002

Ohodnoťte tento článek!