Komise vyslechne šéfy ekonomického a právního úseku VZP

Sněmovní vyšetřovací komise, která prověřuje hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, by ve středu měla vyslechnout další svědky. Před poslanci mají vypovídat ředitel ekonomického úseku VZP Vratislav Matys, ředitel právního úseku Karel Hlaváček a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Petr Sláma…

Praha –

Při předchozích jednáních se komise věnovala například projektu internetových zdravotních knížek IZIP. Projekt, v němž figurovali někteří politici ODS, dlouhodobě kritizuje ministr zdravotnictví David Rath. Dokládá na něm údajné napojení ODS na peníze VZP. Občanští demokraté to odmítli.

Již v únoru vypovídal před členy komise jeden ze spoluautorů projektu, místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký z ODS. Uvedl, že IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely, nynější útoky na projekt jsou politicky motivované a jedná se o Rathovu pomstu. Podobně se počátkem března vyjádřil další europoslanec ODS a spoluautor IZIP Milan Cabrnoch.

Poslanci mají do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Mají zkontrolovat i to, jak efektivně VZP vynakládala peníze. Hlavní aktéry „sporu o pojišťovnu“, Ratha a bývalou ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, již komise vyslechla. Rath připisuje velkou část odpovědnosti za dluh právě Musílkové. Ve sněmovně v lednu prosadil její odvolání. Musílková ale tvrdí, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit. Na rostoucí dluh i jeho příčiny podle ní VZP dlouho upozorňovala.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!