Komora a odborová centrála projednají personální situaci nemocnic

Milan Kubek

Špatná personální situace nemocnic a omezování péče kvůli nedostatku lékařů a sester budou tématem dnešní schůzky šéfů České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

Domluvit by se měli na společném postupu při prosazování nutných změn i na společných požadavcích.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice požadují zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, aby bylo na rychlý růst platů zdravotníků. Do tří let by měly jejich platy stoupnout o 30 procent.

Podle zdravotnických odborů chybějí nemocnicím po celé ČR tisíce sester. Podle lékařské komory hledají nemocnice prostřednictvím inzerátů zhruba 1000 lékařů. Pokud by nemocnice přestaly překračovat zákonem povolené přesčasové hodiny, musely by doplnit stav až o 3000 lékařů.

ČLK před měsícem vyzvala v otevřeném dopise vládu k vypracování krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat.

Kubek očekává, že se ke zdravotnictví sejdou špičky koalice a přizvou zástupce ČLK. Ze zdravotnictví chce Kubek učinit téma podzimních krajských voleb. ČLK si na to najala agenturu, která před pěti lety připravila úspěšnou kampaň spojenou s hromadnými výpověďmi lékařů z nemocnic Děkujeme, odcházíme.

Ohodnoťte tento článek!