Komora a odbory se vyjádří k nedostatku lékařů v nemocnicích

Nedostatkem nemocničních lékařů a přípravou sněmu lékařů-odborářů z nemocnic se budou dnes zabývat prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek a předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

Sněm bude 20. dubna jednat o dalším postupu odborů v situaci, kdy nemocnice zajišťují péči jen díky nadměrnému počtu přesčasové práce lékařů. Dodržování povolených přesčasů je podle Kubka jednou z variant, jak na problém upozornit.

Povolený limit je 416 přesčasových hodin, vloni měli například chirurgové v průměru za rok 1000 přesčasových hodin, tedy 2,5krát víc. Kvůli nedostatku peněz omezují nemocnice provoz některých oddělení či je zavírají.

Záchranu nelze podle shodného názoru odborů i komory provést bez přílivu peněz, bez zásahu do státního rozpočtu a bez dohody koaličních stran. ČLK žádá o svolání schůzky šéfů vládních stran K3 na téma zdravotnictví. Vládu vyzvala k přijetí krizového plánu pro záchranu zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice požadují zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, aby do tří let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 procent.

Růst odvodů podporují vedle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek či Českomoravská konfederace odborových svazů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale soudí, že ve zdravotnictví je peněz dost, jen se s nimi špatně hospodaří. Další peníze ze státní pokladny přidat nechce.

Ohodnoťte tento článek!