Komora: Ambulancím víc peněz, nebo hrozí odchod lékařů do ciziny

Představitelé České lékařské komory požadují, aby do systému ambulantní péče putovalo více peněz. Pokud praktičtí lékaři a specialisté v ordinacích nedostanou přidáno, hrozí, že odejdou pracovat do ciziny. Poukázala na to viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková…

PRAHA – po jednání s ministryní Marií Součkovou.

Hodinová mzda lékaře činí podle seznamu výkonů 97 korun. Průměrná režie v ordinaci je za minutu 4,06 koruny, lékaři dostanou ale jen 2,16 koruny. Navíc náklady po změně daně z přidané hodnoty vzrostou ordinacím v průměru o pět procent.

Pojišťovny se brání tím, že nemají dost peněz, proto ambulancím přidat nemohou, uvedl člen představenstva komory Aleš Herman.

Fousková doplnila, že zdravotní pojišťovny by ale například získaly 28 miliard korun, kdyby stát platil za své pojištěnce alespoň tolik, kolik odvádějí lidé z minimální mzdy.

Britové nabízejí až 4 miliony korun ročně

České doktory již začaly lákat některé ze států EU. Britové nabízejí kvalifikovaným lékařům roční příjem až 4,5 milionu korun. Průměrný příjem takového odborníka v Česku za rok dosahuje sotva desetiny.

Lidé žijící v Británii však upozorňují, že životní náklady jsou v zemi mnohonásobně vyšší než v ČR. O zdravotníky stojí i východ Německa, severské státy či Švýcarsko.

DÁLE ČTĚTE:
Britové lákají české lékaře na peníze
Lékaři karlovarské nemocnice stávkovali kvůli platům
Možný odliv lékařů z Polska

Součková: lékaři jazyky neumějí

Ministryně se ale neobává, že by Česko čekal „velký exodus“ lékařů na západ. „Takových, kteří vládnou perfektně jazykem slovem, písmem a běžně i hovorovou řečí, už v naší republice tolik není,“ řekla Součková. Dodala, že mnozí schopní odborníci v cizině již působí.

Další čeští lékaři i sestry by podle ní mohli vycestovat na stáže do zemí, které by kvůli nedostatku vlastního personálu požádaly Česko o výpomoc. Po čase by navíc měli možnost vrátit se na své původní místo. Podle Fouskové ale nebudou doktoři o stáže příliš stát, protože většina mladých lékařů již některý z jazyků dostatečně ovládá.

Komora se neobává jen odchodu lékařů, strach má i z přílivu pacientů ze západních zemí. Srovnatelná specializovaná péče totiž stojí v Česku mnohem méně než v jejich vlasti.

Strach mají však i stávající členské státy. Odchod pacientů na východ by totiž mohl znamenat propouštění personálu ve zdravotnických zařízeních. O situaci ve zdravotnictví po rozšíření EU budou 1. dubna v Senohrabech jednat ministři zdravotnictví přistupujících zemí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!