Komora záchranářů podporuje zákon o záchranné službě

Titulní obrázek

Především o návrzích k připravovanému zákonu o zdravotnické záchranné službě jednala o víkendu Komora záchranářů Zdravotnické záchranné služby. Přípravu právní úpravy, na kterou čekají už několik let, záchranáři vítají…

Olomouc – Především o návrzích k připravovanému zákonu o zdravotnické záchranné službě jednali o víkendu v Olomouci na svém druhém republikovém sněmu členové Komory záchranářů Zdravotnické záchranné služby (KZ ZZS) ČR, která sdružuje nelékařské zdravotnické pracovníky.

Přípravu právní úpravy, na kterou čekají už několik let, vítají. Očekávají od ní mimo jiné změnu ve financování i řízení záchranné služby či zjednodušení podmínek při získávání odborné způsobilosti řidičů záchranek, řekl ČTK prezident komory Drahomír Sigmund.

„V současné době zákon o záchranné službě není, existuje pouze vyhláška. Ta už ale nevyhovuje. Je například nutné rozdělit kompetence záchranářů. Je rozdíl mezi záchranářem, který pracuje v nemocnici na urgentním příjmu, a záchranářem v terénu,“ uvedl Sigmund.

Upozornil i na skutečnost, že ZZS nemá na rozdíl od jiných složek integrovaného záchranného systému jednotné vedení, ale 14 krajských ředitelů. Komora proto navrhuje zřízení centrálního vedení ZZS, nebo jeho vytvoření na ministerstvu zdravotnictví. „Navrhujeme i změnu financování záchranných služeb. V současné době získáváme pouze 30 procent příjmů ze zdravotního pojištění, zbytek hradí kraje. Za lepší řešení považujeme přechod na kapitační platby za každého obyvatele v kraji,“ doplnil Sigmund.

Podle něj v ČR pracuje na záchranných službách zhruba 3000 nelékařských pracovníků. „Záchranářů je dostatek, problém ale může nastat u řidičů záchranných služeb. Zatímco v minulosti mohli projít speciálními kurzy na záchranných službách, nyní je školí jediné středisko v zemi. Pro zájemce o tuto práci je to složitější a obáváme se nedostatku řidičů. Nový zákon by to měl řešit,“ uvedl prezident.

Komora záchranářů ZZS sdružuje zhruba 200 členů. Jde o zdravotnické záchranáře, dispečery a řidiče záchranné služby. Vznikla v říjnu 2005, loni v březnu se v Olomouci uskutečnil její ustavující sněm.

ČTK

Komora záchranářů podporuje zákon o záchranné službě
Ohodnoťte tento článek!