Komorám se nelíbí záměr poslanců zrušit povinné členství

Titulní obrázek

Záměr poslanců ODS změnit pravidla fungování komor lékařů, zubařů a lékárníků vyvolat nesouhlas prezidentů tří profesních organizací. Vadí jim, že by do chodu komor zasahoval stát. Chtějí zachovat povinné členství…

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek dnes vyzval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby se od návrhu veřejně distancoval. Všichni tři prezidenti vyzvali poslance k diskusi o budoucnosti komor.

„ČLK odmítá návrh zákona, jehož přijetí by umožnilo ministerstvu jako orgánu výkonné moci svévolně zasahovat do činnosti profesní lékařské samosprávy, která by tak ztratila svoji nezávislost na státní moci,“ řekl novinářům Kubek.

Skupina 22 poslanců ODS v čele s místopředsedou zdravotního výboru Jozefem Kochanem předložila sněmovně minulý týden návrh novely, která upraví pravomoci ministerstva vůči komorám zdravotníků. Místopředseda výboru Boris Šťastný (ODS) potvrdil, že při projednávání novely navrhne zrušit povinné členství v lékařské komoře.

Prezidenti tří komor se počátkem týdne sešli a shodli se na tom, že s poslaneckým návrhem nesouhlasí. Stejný názor vyjádřilo i mimořádné zasedání představenstva ČLK a podpořily ho jednomyslně i regiony.

Poslanci diskutovali o zrušení povinného členství v minulých letech několikrát, ale dosud vždy zvítězili zastánci povinného členství. Podle Šťastného neplní lékařská komora úlohu stavovské organizace, ukázala se spíše jako organizace nátlaková a politicky orientovaná, vystupuje prý jako prodloužená ruka ČSSD. Členství by proto mělo být dobrovolné. Nyní je jednou z podmínek výkonu lékařského povolání.

Návrh normy počítá například s tím, že komory budou dávat ministerstvu do 30 dnů od schválení všechny přijaté stavovské předpisy. Pokud ministr usoudí, že jsou v rozporu s legislativou, mohl by je nechat přezkoumat soudem. Součástí předpisu jsou přechodná ustanovení, která umožňují předčasně ukončit mandáty funkcionářů.

„Pokud jde o přechodná ustanovení, jsou podle právních názorů všech expertů, které jsem zatím oslovil, za hranicí ústavnosti,“ řekl novinářům právník ČLK Jan Mach. Poznamenal, že povinné členství být nemusí, to ústava nenařizuje a Rada Evropy na něm netrvá. Není ale možné, aby se rušilo právo někoho vykonávat funkci, do níž byl řádně zvolen. Kubkův mandát má trvat ještě zhruba tři roky.

Připravovaným zákonem by se dalo zrušit funkční období kteréhokoli člena představenstva, včetně prezidenta, a okresních orgánů komor. Devět měsíců po té, co by norma vstoupila v platnost, skončily by předčasně jejich funkce. Komoru by vedla čestná rada, po skončení jejího řádného volebního období by se komora rozpadla a její majetek by připadl státu. Komory mají majetky v řádech desítek milionů.

„Majetky komor shromáždili jejich členové, kdyby se jich zmocnil stát, byla by to určitá forma loupeže,“ řekl Kubek. Připomněl, že z 27 členských států EU je povinné členství v lékařské komoře ve 12, v dalších 13 je povinná registrace, což je obdoba. Nepovinné členství a dobrovolná registrace je pouze v Dánsku a Maďarsku.

Zatím není zcela jasné, kdy se sněmovna začne novelou poslanců ODS zabývat. Další schůze začne v polovině října. Nejprve ale předlohu musí posoudit vláda.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!