Přejít na obsah

Komunikaci s ministerstvem nelze nic vytknout

zpět
19.8.2010
Milan Kubek2
zvětšitMilan Kubek2Zdroj: Google images

Milan Kubek2 | Zdroj: Google images

 

Ministerstvo, s novým šéfem Leošem Hegerem, sklízí chválu za to, jakým způsobem komunikuje s odbornou veřejností. „Komunikaci nelze nic vytknout, ta je bezpochyby nejlepší za poslední roky,“ hodnotí pro Zdraví.Euro.cz prezident České lékárnické komory Milan Kubek.

Jak hodnotíte dosavadní práci ministra zdravotnictví Leoše Hegera?

Komunikaci nelze nic vytknout, ta je bezpochyby nejlepší za poslední roky. Zejména když ji srovnám s agresivním přístupem Tomáše Julínka a Dany Juráskové. Úplně bezchybné komunikaci ale brání náměstkyně Hellerová, to ona instruovala své úředníky, aby se s komorou raději nebavili Rozhodně je to tedy příjemná změna. Pan ministr nyní využívá okurkové sezóny a dělá si pořádek na ministerstvu, a je pravda, že tam má poměrně dost práce. Určitě má právo na 100 dní hájení. Jednání, které jsme spolu měli, bude pokračovat 3. září na schůzi představenstva, kam je ministr pozván. Máme pracovní verzi toho, jak si představujeme lékovou politiku a doufáme, že do té doby ji dopracujeme a předáme panu ministrovi.

Ministr před pár dny oznámil, že se v příštím roce nebudou zvyšovat platby za státní pojištěnce. Vy osobně jste k tomuto kroku před několika týdny vyzval. Jak na to reagujete?

Ministr musí najít peníze, jinak si zadělává na velký problém. Tuhle smyčku mu utahuje ministr financí Miroslav Kalousek, ale takto to dál nejde. Platy lékařů je skutečně třeba zvednout. Bezpodmínečně se musí najít úspory, my vidíme, že je možné je hledat právě v lékové politice. Státní ústav pro kontrolu léčiv musí začít dělat to, co má. Neplní své zákonné povinnosti a to je zametáno pod koberec, přitom díky revizi bychom mohly ušetřit miliardy korun. Jsou to politici, kdo rozhoduje o tom, co se s penězi stane, takže to, jestli lékařům přidají je jen politické rozhodnutí. Držím palce ministru Bartákovi, aby se mu podařilo přiškrtit stavební lobby, na předražené dálnice se peníze vždycky najdou. Všechno je tedy otázkou priorit a čekat na to, až budou ve státě peníze je hloupost. Vždycky se totiž najde důvod, proč nechat zdravotnictví podfinancované. ČLK všechny své členy podporuje, zápas za ně však nevybojuje. Nesmíme ze sebe prostě už dále nechat dělat hlupáky.

Ministr nyní do svého týmu přizval jako jednoho ze svých náměstků Jiřího Schlangera, jak tento výběr hodnotíte?

Hodnotíme ho velmi pozitivně. Jediné, co mě překvapilo je zařazení pana Schlangera. Považoval jsem ho vždy za odborníka na sociální služby, proto mě poměrně překvapilo, že bude náměstkem pro IT.

Nabídli jste lékařům, kteří byli postiženi povodní pomoc. Už se někdo o pomoc přihlásil?

Zatím se nám ozvalo několik lékařů, kteří chtějí spíše pomoci. A to jak finančními prostředky, tak materiálně. Zrovna v těchto dnech jsme rozesílali metodický pokyn na okresní sdružení, ve kterém jsme například popsali, jak mají vypadat darovací smlouvy. Lékaři mohou přispět buď na konto, které jsme zřídili, nebo prostřednictvím svého okresního sdružení. Obrátila se na nás i některá sdružení, která nebyla vodou postižena a nabízejí svou pomoc. Vedle této finanční pomoci je nabízena i materiální pomoc, například použitý ultrazvuk nebo něco podobného. Chceme o formě pomoci rozhodnout do 3. září, kdy je schůze představenstva, aby na ni mohla být schválena. Velmi mě těší tyto projevy solidarity a chtěl bych za to všem poděkovat.


Klíčová slova

Autoři

Zdraví.Euro.cz, Michaela Svobodová

Související články

8.7. ČLK hodnotí práci ministerstva: výsledky jsou vskutku žalostné ČLK hodnotí práci ministerstva: výsledky jsou vskutku žalostné
22 příspěvků

Komentovat článek: Komunikaci s ministerstvem nelze nic vytknout

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Komunikaci s ministerstvem nelze nic vytknout

Komentáře

dalších 13 komentářů
MUDr Jiří Kilian Komora neurčuje platy  | 20. 08. 2010 07:49

No, v jednom ohledu je to tak. Kdyby zůstala jedna nemocnice na 500 000 obyvatel, sdružily se prostředky a pracovníci, ušetřilo by se. Stát by ale prvně musel definovat dostupnost nemocniční péče a sám od sebe přetvořit síť zařízení, jimiž tu dostupnost garantuje. To je ale jeho problém a na něm by bylo, aby takový počin státní zdravotní politiky ozřejmil občanům. Zlepšení pracovních podmínek lékařů by to ale myslím nepřineslo, resp. přineslo nepatrně. Zkuste si představit živě realisaci takového kroku. Nemocnice v současnosti využívají lůřkovou kapacitu na cca 70%, což je maximum, které není vhodné překročit, aby péče byla jednak zajištěna, připravena a bezpečná. Bylo by tedy při redukci nemocnic nutné přistavět prostory. Pacientů by příliš neubylo, takže na jedno LM by byla stále stejná zétěž. ÚPS by byla nadále zajištěn a stejným počtem LM na pracoviště ? Ale to by pak ten dokrot moc oddechu nezaznamenal. Nároky na pomocná a laboratorní vyšetřeníby byly stejné - pracoviště komplementu by nezvládala s dosavadním vybavením tyto požadavky zvládnout. Potíéýže s dopravou ZZS by se dosti zvýraznily. Časová prodlení by dala narůst výraznějším důsledkům ztráty času při pwerakutních onemconěních a porodech. Zajkištění sesterských míst by bylo obtížnější z důvodu sociálních (např. bydliště sester a jeho vzdálenost od jediné nemocnice). Možná by se ukázalo, že molochy jsou dražší - pohleďme na historii Motola. Vezměte si příklad Zlůínského kraje a zkuste si představit, že namísto čttyř krajských nemocnic bude jedna - tedy KNTB. Podívejte se na mapu a geografickou charakteristiku kraje, končícího hranicemi republiky, z nichž do Zlína je i 80 km, při zasněžení s neprůjezdnými místy. Neříkám, že takové uspořádání je nemožné. Říkám, že by vyžadovalo mnohaletou přípravu a že odhadnout jeho efekt není dost dobře možné.

MUDr. Jiří Sedlák Komora neurčuje platy  | 19. 08. 2010 20:10

"Scénář je jasný, pár nemocnic se zavře a ostatní se přesunou do zbylých .... " Ale to je přece přesně to, co by ušetřilo miliardy a umožnilo lékařům konečně dodržovat zákoník práce a zlepšit ohodnocení jejich práce.

Schnapka Jiří MUDr Tedy,  | 19. 08. 2010 12:52

Ano, všichni víme, o co tu jde.. Jen ti, kterých se to týká - Páni politici to nějak nechtějí či "nemohou" vědět. A tady je (z mého pohledu) zakopaný pes. Až na náš lékařský (potažmo zdravotnický) stav bude nahlíženo s náležitou úctou a respektem, pak teprve se může něco změnit ! Jenže jak se může změnit myšlení politiků, kteří jsou leta zvyklí myslet hlavně na své kapsy??? -Ale sem si ulevil, není-liž pravda...?.. :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné