Komunikační karty usnadní v Plzni domluvu záchranářů s cizinci

Novou pomůcku, která usnadní komunikaci s cizinci, dostanou v nejbližší době záchranáři z Plzně a Plzeňského kraje. Odbor sociálních služeb plzeňského magistrátu připravil sadu speciálních komunikačních karet pro lepší domluvu s pacientem – cizincem. Anamnestické zdravotní a jazykové komunikační karty doplňují už dříve vydanou sérii komunikačních karet, která plzeňským zdravotníkům a sociálním pracovníkům slouží už přes rok, řekla ČTK vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková.

Město z vlastních prostředků zaplatí za vydání 150 sad karet 55.000 korun. „Karty poslouží jako prostředek pro zlepšení komunikace. Pomohou předejít závažným nedorozuměním a případným omylům plynoucím z omezené možnosti komunikace s cizincem,“ uvedla. Soubor tvoří šedesát karet v kroužkové vazbě. Každý dotaz je přeložen do angličtiny, němčiny, ruštiny vietnamštiny, mongolštiny a doprovází jej patřičný obrázek.

Vznik karet iniciovala Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje. Záchranáři se také podíleli na jejich tvorbě, takže optimálně odpovídají jejich požadavkům. Využívat je ale mohou i další složky integrovaného záchranného systému. „Jsou určeny všem, kteří při výkonu záchranářské profese přicházejí do bezprostředního kontaktu s cizinci a zároveň jsou v situaci, kdy rozhodují vteřiny a není prostor pro shánění tlumočníka,“ poznamenala Hynková. Karty tak dostanou hasiči, městská i státní policie a neziskové organizace, které se práci s cizinci systematicky věnují.

Anamnestické karty vznikly jako doplnění původní série, kterou vydal magistrát loni za finanční podpory ministerstva vnitra jako vůbec první město v ČR. Byly určeny především pro usnadnění hovoru cizinců s lékaři pro obory chirurgie, gynekologie a očního lékařství a pro sběr sociální anamnézy, především pro cizinky – rodičky. Lékař nebo sestra ukáže na kartě pacientovi konkrétní výraz či spojení slov. Karty s obrázky a fotografiemi je možné používat samostatně nebo z nich lze sestavit věty a výrazy.

Komunikační karty usnadní v Plzni domluvu záchranářů s cizinci
Ohodnoťte tento článek!