Přejít na obsah

Komunisté věří, že ÚS by standardy zdravotní péče zrušil

zpět
27.5.2011
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.hroptions.co.za

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.hroptions.co.za

 

Komunisté věří, že Ústavní soud (ÚS) by zrušil standardy zdravotní péče, pokud by se je koalici podařilo prosadit. Na tiskové konferenci to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Doplnil, že ÚS již jednou zrušit vyhlášku ministerstva zdravotnictví, která měla stanovit tzv. podíl spoluúčasti pacienta. Standard a nadstandard v péči plánuje zavést vládní koalice.

Pacienti by si měli připlácet za nadstandard, ten by měl podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) znamenat pouze větší pohodlí pro pacienta, nikoliv kvalitnější péči.

Filip však tvrdí, že standardy přinesou rozdělení péče pro chudé a pro bohaté. „Připomínám, že KSČM již jednou byla v 90. letech úspěšná u Ústavního soudu se zrušením vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která v té době měla zavést obcházení zákona a stanovit tzv. podíl spoluúčasti pacienta, což je i pokus současné koalice,“ řekl Filip. Věří prý, že i v tomto případě by ÚS standardy zrušil. „Věříme, že by nepopřel sám sebe,“ dodal šéf komunistů.

KSČM není jedinou stranou, která by byla ochotna obrátit se kvůli standardům na Ústavní soud. Stejný záměr už oznámila opoziční ČSSD.

Novela, která má zavedení nadstandardu umožnit, nyní leží v Poslanecké sněmovně. Koaliční strany však vedou spor o to, kdo by měl rozhodovat, co je standard a nadstandard. Věci veřejné chtějí seznam s dalšími reformními návrhy stanovit samostatnou novelou zákona po hlubší diskusi s experty během nejbližších měsíců. TOP 09 a ODS se shodují na tom, že by byl výčet nadstandardu stanoven z části zákonem a zbytek pak ve vyhlášce.


Komentovat článek: Komunisté věří, že ÚS by standardy zdravotní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Komunisté věří, že ÚS by standardy zdravotní…

Komentáře

další 2 komentáře
názor zrušení ústav.soudem  | 29. 05. 2011 15:40

..myslím,že standarty by US nezrušil,ale zrušil by nadstandarty jako nárok bohatých

BOB Neustálé politické bojůvky jsou hrobem této společnosti!  | 27. 05. 2011 12:37

Komunisté a socialisté si stále vystačí s iluzí dostupnosti kvalitní zdravotní péče a s iluzivním zajištěním chudých cestou zdravotncitví "zadara" pro bohaté i chudé. To, že tento luxus boháči nepotřebují, naše komunisty a socialisty vůbec nevzrušuje! * Zatím o tyto iluze bojují hlava nehlava. * Vidím jediné rozumné řešení: Sloučení všech našich současných pseudopojišťoven do jediné, neboť v našem socialistickém zdravotnictví postaveném na rozkrádatelném a rozkrádaném veřejnoprávním pseudopojištění jich více potřeba není! Stejně tyto pojišťovny by nebyly schopné normálního života v normálním, přirozeném zdravotnictví!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné