Komunitu narkomanů v Praze postihla epidemie hepatitidy typu A

Titulní obrázek

Za první pololetí letošního roku se výskyt tohoto onemocnění oproti stejnému období roku loňského zvýšil téměř desetkrát; za červen to ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku bylo dokonce osmnáctkrát. Počty nakažených na svých internetových stránkách zveřejnila hygienická stanice hlavního města Prahy…

Komunitu uživatelů drog v Praze postihla epidemie hepatitidy typu A.

Epidemie se zatím týká pouze uživatelů drog a lidí žijících v jejich blízkosti; počet nakažených však může v příštích týdnech vzrůst. „Obávám se, že počet nemocných v té komunitě se může výrazně zhoršit,“ řekla ČTK Zdeňka Jágrová z hygienické stanice hlavního města Prahy. Virus hepatitidy typu A se totiž z lidského organismu vylučuje stolicí a k přenosu nákazy stačí třeba jen mikroskopické znečištění.

„Osobní hygiena v této komunitě nebývá na nejvyšší úrovni, takže je velmi pravděpodobné, že k dalšímu šíření dojde,“ obává se Jágrová. Ke snadnému šíření epidemie může přispět dlouhá inkubační doba, která u hepatitidy typu A trvá od okamžiku nakažení 15 až 50 dní. „Člověk nemá v době, kdy je nejvíc infekční a vylučuje nejvíc viru, žádné obtíže,“ uvedla.

Zatímco v předchozích dvou letech hygienici v Praze zaznamenali v červnu vždy po jednom případu hepatitidy typu A, letos jich bylo 18. Kromě narkomanů a lidí, kteří s nimi přijdou do styku, si ji ostatní nakažení přivážejí z dovolených, zejména z Turecka a Egypta. Nakažených, kteří nepatří do žádné z těchto rizikových skupin, bývá pouze minimální množství.

Výskyt onemocnění začal výrazně vzrůstat až v uplynulých třech týdnech. Kam až by se počet nakažených mohl vyšplhat, nechce Jágrová ani odhadovat. Na pražské drogové scéně se podle odhadů odborníků může pohybovat asi 8000 lidí; hrozba nakažení však visí i nad lidmi, kteří sice drogy neberou, jsou ale s jejich uživateli v kontaktu.

V metropoli se nyní narkomani a dealeři drog obvykle scházejí v horní části Václavského náměstí, jejich oblíbenými stanovišti jsou dále Karlovo náměstí, nádraží Holešovice a autobusové nádraží Na Knížecí. Řada v Praze žijících uživatelů drog pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu; převážná většina z nich je nakažena žloutenkou typu C.

Hygienici chtějí případnému rozšíření choroby ve spolupráci s pražským magistrátem zabránit. „Zahájili jsme celou sérii opatření,“ uvedla Jágrová, která počítá zejména s očkováním nakažených a lidí, kteří s nimi byli v kontaktu. Podle Jágrové stát pamatuje na financování očkování v podobných případech. „Šlo by to z našeho rozpočtu,“ dodala.

Jedna dávka kombinované preventivní vakcíny proti hepatitidě A i B přitom přijde na 900 až 1500 korun, podle výrobce. Očkuje se ve třech dávkách. Na očkování většinou přispívají zhruba 500 korunami zdravotní pojišťovny ze svých preventivních balíčků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!