Koncepce zdravotnictví Karlovarského kraje má být do léta

stetoskop, klávesnice, dokumenty, počítač

Karlovarský kraj chce mít do léta hotovou koncepci zdravotnictví v kraji. Má zhodnotit současnou podobu zdravotní péče v kraji a nastínit strategii na další roky. Podle hejtmanova náměstka Jakuba Pánika (ČSSD) by koncepce spolu s auditem Karlovarské krajské nemocnice (KKN) měla určit i možnosti financování, řekl ČTK. Na jednání krajského zastupitelstva se má dostat v září.

Koncepci zpracovává tým odborníků z kraje i zdravotnických zařízení, a to nejen krajských. Kraj si také nechal zpracovat audit KKN od společnosti Nexia. „Koncepce by měla definovat i to, co chybí kraji, například praktičtí lékaři, a co samotný kraj ovlivnit nemůže a potřebuje pomoci ze strany vlády, například nesmyslná délka vzdělávání středního zdravotnického personálu a podobně,“ uvedl Pánik.

Generální ředitel KKN Josef März ČTK řekl, že krajské nemocnice od koncepce očekávají to, že vznikne stručný dokument, který bude definovat, které obory a v jakém rozsahu by v kraji měly být. „A pokusí se objasnit, jestli je možné je tady udržet při vyrovnaném hospodaření nebo je potřeba mít nějaký mechanismus dotování ztrátových oborů. Nemyslím si, že z toho vyjde nějaká redukce lůžek, to se nedá očekávat,“ uvedl März.

Audit i koncepce by podle Pánika měla jasně definovat skutečné náklady oddělení, které jsou v kraji jedinečné a jsou vždy ztrátové, třeba onkologie. Na ně loni Karlovarský kraj poprvé poslal nemocnicím provozní dotace 54 milionů korun, přičemž nejvíce, 38 milionů, dostala krajská KKN. Dosud totiž kraj hradil jen investice, a to v desítkách až stovkách milionů. Podle Pánika by tyto obory měly v kraji zůstat, aby pacienti nemuseli za nimi dojíždět do Plzeňského nebo Ústeckého kraje.

„Věřím, že do léta budeme mít objemovou definici těchto oborů a zároveň koncepce projde přes léto i připomínkovým řízením ze strany zdravotního výboru tak, abychom ji v září byli schopni představit na zastupitelstvu a aby byla výchozím dokumentem pro další období,“ doplnil Pánik.

Ohodnoťte tento článek!