Přejít na obsah

Konec nadstandardů

zpět
6.8.2013
peníze, peněženka, euro
zvětšitpeníze, peněženka, euroZdroj: Shutterstock

peníze, peněženka, euro | Zdroj: Shutterstock

 

Na lepší nitrooční čočku, lehčí sádru a některá očkování si lidé od včerejška už nemohou připlatit. Zákaz nadstandardů vyšel 5. srpna ve Sbírce zákonů, rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) tím začalo platit. Konec nadstandardů, než je nově vymezí zákon, potvrdil legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Soud 2. července nadstandardy zrušil s tím, že vymezení ve vyhlášce nestačí. Fakultní nemocnice, jež ČTK oslovila, přestaly nadstandard poskytovat.

Pacienti si tam už nemohou doplatit rozdíl mezi tím, co hradí zdravotní pojišťovna, a cenou nadstandardu. Nadále mohou nadstandardy poskytovat soukromá zařízení, která nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pacienti si tam ale nadstandard zaplatí celý.

Rozhodnutí ÚS se netýká nadstandardů, které nesouvisejí s péčí, takže si pacienti dál budou připlácet například na lepší pokoj.

„Nález ÚS, který dnes byl publikován, znamená, že pacienti se už nebudou moci finančně podílet na péči, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Nemohou si připlatit rozdíl mezi cenou výkonu a úhradou ze zdravotního pojištění, ani si materiál, vylehčenou sádru, nitrooční čočku zaplatit sami, protože zákon to neumožňuje,“ řekl včera ČTK Plíšek.

„Sdělíme pacientům, že poskytnout nadstandard u nás už není možné. A pokud chtějí lepší oční čočku nebo lehčí sádru, musejí jít jinam. Zákon obcházet nebudeme,“ řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Podotkla, že ale o nadstandardy nebyl velký zájem. Loni zaplatilo za sádru 150 lidí celkem 14.000 korun, o čočky byl zájem ještě menší.

„Nabídku nadstandardů jsme už z nemocničního webu stáhli, když jsou zakázané. Ctíme zákon a budeme ho dodržovat,“ řekla ČTK mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová. Zájem o sádry pacienti v této nemocnici podle mluvčí neměli, nejvíc se zajímali o lepší čočky. V létě se ale stejně tyto operace nedělají, takže aktuálně není podle mluvčí co řešit.

V zařízeních, která mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, si pacienti nebudou moci podle právního výkladu ministerstva zaplatit ani nadstandard celý. Podle právního názoru ČSSD by to ale mělo být nadále možné.

Za nadstandardy dali loni pacienti zhruba 46 milionů korun, z toho 40 milionů za nitrooční čočky, zbytek většinou za sádru. O lepší očkování téměř zájem nebyl. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun.

Praxe pojišťoven se podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého zrušení nadstandardů nedotkne. Hradily jen tu část ceny, která pokryla základní variantu. Pocítí to pacienti, dosud například na lehkou sádru za 800 korun měli od zdravotní pojišťovny 300 korun a doplatili jen 500 korun.


Komentovat článek: Konec nadstandardů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné