Konec průtahů, Diag posoudí znalec

Po více než roce odkladů a obstrukcí ze strany Ministerstva zdravotnictví se stát a společnost Diag Human definitivně shodly na znalci, který má určit, jak velká škoda firmě vznikla, když byla před dvanácti lety vytlačena z výnosného obchodu s krví…

„Společnost Ernst and Young nyní dostala pět měsíců na vypracování znaleckého posudku,“ potvrdil nejnovější vývoj v případu Jan Herda z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nyní spor s Diagem vede.

Konečný verdikt až v létě

Znamená to, že už v létě příštího roku by rozhodci na základě znaleckého posudku mohli určit definitivní částku, kterou bude muset stát společnosti Diag Human vyplatit. Rozhodčí tribunál už přiřkl firmě předběžnou satisfakci 327 miliónů.

Stát přitom nemůže spor vyhrát, protože rozhodci už jednou konstatovali, že firmu poškodil. Nyní se tedy hraje jen o to, jestli vyplacená cifra bude konečná, nebo Diag dostane další milióny. Samotná firma přitom požaduje částku kolem šesti miliard korun.

Zástupci obou stran nyní věří, že ze sporu vyjdou jako vítězi právě

oni. „Předpokládám to,“ konstatoval právník Diagu a bývalý vicepremiér Jan Kalvoda. „Já jsem zase přesvědčen, že firma už by další peníze dostat neměla,“ dodal právník státu Herda.

Pokud rozhodci nařídí státu, aby platil další peníze, bude si muset Ministerstvo financí připravit ještě milióny navíc kvůli liknavému postupu Ministerstva zdravotnictví. Firma Diag si totiž za každý další den prodlení účtuje penále milión korun.

A bývalá ministryně Marie Součková dělala všechno proto, aby konečný verdikt oddálila. Nejprve ignorovala veškeré žádosti rozhodčího tribunálu, který ji pětkrát vyzval, aby se s firmou Diag dohodla na znalci pro určení škody.

„Ať si rozhodčí senát najde znalce sám, když tvrdí, že firmě vznikla postupem státu škoda. Já si to nemyslím, takže nikoho hledat nebudu,“ argumentovala Součková. Posléze zase odmítala předat případ Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému podle zákona patří.

Stát obrátil až s Kubinyim

Obrat v případu nastal až s příchodem Jozefa Kubinyiho, který vystřídal ve funkci Marii Součkovou. Kubinyi se rozhodl neprodleně spor ukončit a případ předal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Nelze to dál prodlužovat, nejsou noví svědci ani skutečnosti, které by mohly případ zvrátit,“ řekl Kubinyi.

Celý spor přitom vznikl před dvanácti lety kvůli jediné větě, kterou napsal bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar v obchodní korespondenci.

Bojar v dopise uvedl, že česká firma Diag Human zastoupená emigrantem Josefem Šťávou je neseriózní. A firma následně začala tvrdit, že právě kvůli tomuto dopisu přišla o výnosné zakázky v obchodu s krví a začala po státu vymáhat odškodnění.

Josefa Šťávu se dodnes marně snaží dohnat německé úřady, které na něj vypsaly zatykač kvůli jeho roli v korupčním skandálu bavorského Červeného kříže.

Sabina Slonková, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!