Přejít na obsah

Konkurz na šéfa IKEM zatím bez vítěze

zpět
26.10.2010
volby, hlasování
zvětšitvolby, hlasováníZdroj: wordpress.com

volby, hlasování | Zdroj: wordpress.com

 

Vítěz konkurzu na šéfa transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze zatím vyhlášen nebude, ač se to podle některých informací mělo stát už v pondělí.

„Výběrové řízení na pozici přednosty kliniky transplantační chirurgie dosud nebylo uzavřeno a ani žádný konkrétní termín pro rozhodnutí v této věci nebyl stanoven,“ sdělil novinářům v pondělí přes ČTK ředitel IKEM docent Jan Malý a jeho zástupce doktor Michael Želízko.

Konkurz je od začátku zpochybněn, a to poté co doktora Jiřího Froňka jako jednoho z uchazečů nařkli lidé z IKEM, že opsal jejich vědeckou práci. Konkurz už proběhl minulé úterý, a kdy bude vyhlášen výsledek, je zatím v nedohlednu.

„Požádal jsem pana profesora Zdeňka Koláře, děkana lékařské fakulty olomoucké univerzity, o svolání vědecké rady, která by se znovu vrátila k udělení hodnosti Ph. D. doktoru Jiřímu Froňkovi a celou záležitost důkladně prošetřila,“ sdělil docent Malý Právu.

Jak jsme již uvedli, současný přednosta uvedené kliniky, na které bylo vypsáno výběrové řízení, profesor Miloš Adamec minulý týden uvedl, že doktor Froněk, který dnes pracuje na prestižní klinice v Londýně, kde transplantuje ledviny, získal vědecký titul Ph. D. na základě plagiátu. Prý opsal dizertační práci o transplantacích střeva na potkanech od dvou mladých lékařů IKEM Petera Baláže a Ivana Matii.

Šéf kliniky v nedohlednu

Doktor Froněk nařčení z plagiátorství odmítá a chce se bránit u soudu. „Byla velmi závažně poškozena má osobní i pracovní čest. Veškeré dokumenty má k dispozici advokátní kancelář a já budu dál postupovat podle jejího doporučení,“ řekl v neděli Radiožurnálu Froněk.

Posuzování obou vědeckých prací a stanovení plagiátorství může podle prof. Adamce trvat i několik měsíců. Ředitel IKEM se chce rozhodnout až teprve poté, co získá stanovisko od lékařské fakulty olomoucké univerzity. Proto vítěz konkurzu zatím vyhlášen nebude.

Docent Malý zároveň vyjádřil politování, že „profesor Adamec, přestože evidentně disponoval argumenty pro svá podezření již před výběrovým řízením (proběhlo 19. října), neinformoval osobně a písemně o tak závažné situaci standardním způsobem ředitele a vedení institutu včas.“

Adamec: Informoval jsem

Malý dodal, že tím „neumožnil prověřit tak závažné podezření z nepůvodnosti obvyklým způsobem, ale nečekal a zahájil mediální kampaň poškozující dobré jméno institutu“.

Vedení IKEM podle něho vyjádřilo s tímto postupem nesouhlas a vyzvalo oba kandidáty, tedy Adamce a Froňka, ke zdrženlivosti v mediálních vystoupeních. Proti slovům Malého se ale ohradil profesor Adamec.

„Já jsem o tom jednomu členu komise říkal a ten šel za ředitelem. Pak mi z ředitelství volali, ať to nepouštím dál, a tak jsem to na komisi neřekl,“ sdělil Právu v pondělí profesor Adamec. S doktorem Froňkem, který je jeho žák, se prý potkal u konkurzu. „Já šel dovnitř, on ven. Nemluvili jsme spolu.“

Prof. Adamec Právo informoval, že včera napsal řediteli Malému dopis „s informacemi o všem, co k problému ví“.

Adamec také odmítl slova Malého, že poškodil dobré jméno IKEM. „Já nepoškozuji IKEM. Myslím si, že ho hlavně poškozuje vedení IKEM tím, že neprošetřilo, co se stalo.“

Na obranu Adamce vystupují i bývalí pacienti: „Díky týmu profesora Adamce a jeho profesionální odborné práci jsem dnes naživu. Jsem již 4 roky po transplantaci jater. Tento tým odváděl vždy profesionální práci, o čemž svědčí i fakt, kolika let se dožívají pacienti po transplantaci. Pokud tento člověk skončí v IKEM, tak pak už si opravdu můžeme povzdechnout, kam se řítí naše zdravotnictví, když se zbavujeme špičkových expertů,“ uvedl například Miloslav Šubert z Neratovic na serveru Novinky.cz.

Do nejasností kolem konkurzu včera vstoupila i Česká lékařská komora. Podle jejího prezidenta Milana Kubka může být konkurz prohlášen za neplatný od samého počátku.

„Obracím se dopisem na ředitele Malého, proč nevyzval lékařskou komoru, jak mu ukládá zákon, aby vyslala do konkurzní komise svého zástupce. Toho může jmenovat buď prezident, nebo předseda okresního sdružení ČLK, a ani jeden to neudělal. Proto konkurz může být neplatný. To ale musí posoudit právníci,“ řekl Právu Kubek.

Ředitel Malý ale zpochybnění platnosti konkurzu odmítl s tím, že ČLK měla v komisi zástupce, a to předsedu své vědecké rady Aleše Hermanna.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Konkurz na šéfa IKEM zatím bez vítěze

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Konkurz na šéfa IKEM zatím bez vítěze

Komentáře

další 4 komentáře
český člověk IKEM a kauza  | 27. 10. 2010 18:11

Jednoznačné NE ! odchodu profesora Adamce! Dost na tom, že v akci děkujeme odcházíme přijdeme o mnoho lékařů! Ale připustit možnost přijít o chirurga Adamce a jeho tým - to opravdu může napadnout jen velmi pochybný management! Opravdu managementu IKEMu vůbec nezáleží na českých lidech a jejich zdraví? Co takhle so posvítit na ně? Celý management IKEMu není zdaleka tak potřebný jako profesor Adamec a jeho tým! Plagiátor Froněk ať si zůstane ve své Anglii a léčí si tam ty svoje Angličany! Jeho tvář je anglická a jeho řeči také, hodí se tam! Profesor Adamec je náš český člověk ! Prosím Vás, copak se v managementu IKEMu opravdu zbláznili? Víte, jakou má Adamec pro nás cenu? Je to zlatý člověk!

Jan Cedr ještě jinak  | 26. 10. 2010 17:24

Znám ještě jinou verzi: Jaký je rozdíl mezi tasemnicí a českým vědeckým pracovníkem? Žádný - oba jsou v p.... a občas vyjde nějaký článek.

challenger plagiáty a články a publikace  | 26. 10. 2010 16:59

Ten vtip zní jinak: jakej je rozdíl mezi českým akademickým pracovníkem a tasemnicí? Žádnej. Furt houno houno sem tam článek...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné