Přejít na obsah

Kontrola: Jídlo v nemocnicích nebývá pestré,poměr živin je špatný

zpět
27.5.2015
Ilustrační foto; nemocnice, pokoj, výživa, strava, jídlo
zvětšitIlustrační foto; nemocnice, pokoj, výživa, strava, jídlo
Autor: Shutterstock.com

Ilustrační foto; nemocnice, pokoj, výživa, strava, jídlo | Autor: Shutterstock.com

 

Strava v nemocnicích, porodnicích, domovech pro seniory či ústavech pro postižené nebývá pestrá a často obsahuje více soli a špatný poměr živin. Při pilotní kontrole ve 111 zařízeních to zjistili hygienici. Výsledky zveřejnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle něj šéfové nemocnic dostanou návod, jak by se jídlo pro pacienty mělo připravovat.

„Ne vždycky lidem v nemocnici úplně chutná. Není to tím, že by jídlo nebylo dostatečně kvalitní. Mnozí z nás jsou zvyklí příliš solit a kořenit. Strava v nemocnicích ale není příliš pestrá, opakuje se velmi omezená nabídka zvlášť u snídaní a večeří,“ uvedl ministr.

Kontrola se konala ve 33 nemocnicích, 25 porodnicích a 53 zařízeních sociálních služeb. Hlavní hygienik Vladimír Valenta nechtěl výsledky blíž komentovat. Podle něj kontroloři naráželi na nedostatky „v jednotlivých případech, ne komplexně“. Valenta dodal, že šlo o pilotní projekt, který měl úroveň a pravidla stravování ověřit a nastavit.

„Ve čtvrtině porodnic bylo jídlo s nedostatečnou energetickou hodnotou, vyšším obsahem soli, nesprávným poměrem živin,“ řekl ministr. Podle něj ředitelé zařízení nyní dostanou „zpětnou vazbu“, jak by se jídlo mělo připravovat. Němeček věří, že pak ubude stížností pacientů na nemocniční stravu. Valenta podotkl, že hygienici nyní mají metodiku a stravování v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb budou běžně sledovat.

Kontroloři se pravidelně zaměřují ale i na restaurace, jídelny či bistra. Loni provedli 26.120 kontrol, letos od ledna do dubna 7382. V minulém roce za porušení pravidel a předpisů udělili 5359 pokut za celkem více než 12,83 milionu korun. Letos za první čtyři měsíce to bylo 1364 sankcí za 3,8 milionu Kč.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

2.6. Léčba šlichtou Léčba šlichtou
1 příspěvků
2.6. Tenhle blaf jíst nebudu Tenhle blaf jíst nebudu
1 příspěvků
2.6. Umění za 69 korun Umění za 69 korun
0 příspěvků
30.7. VZP: Regulační poplatky nemusí dát nemocnice na lepší stravu VZP: Regulační poplatky nemusí dát nemocnice na lepší stravu
0 příspěvků
26.6. Ministerstvo zdravotnictví chce zabránit hladovění v nemocnicích Ministerstvo zdravotnictví chce zabránit hladovění v nemocnicích
4 příspěvků

Komentovat článek: Kontrola: Jídlo v nemocnicích nebývá pestré…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné