Kontrola ve VZP odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit

Kontrola ministerstva zdravotnictví ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů korun. Z kontrolních závěrů prý vyplývá, že VZP nehospodárně nakládala s penězi na prevenci, pochyby jsou o částce 400 milionů korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP.

Informaci přinesl server idnes.cz.

VZP podle mluvčího Jiřího Roda výsledky kontroly dostala a již přijímá řadu nápravných opatření.

„Správní rada VZP by měla v pondělí projednat změnu organizační struktury, která povede mimo jiné ke zprůhlednění systému zadávání veřejných zakázek,“ řekl ČTK Rod.

Vyjádření ministerstva k výsledkům kontroly ČTK zjišťuje. Podle serveru se ministerstvo obrátilo na policii, antimonopolní úřad, ministerstvo financí a finanční a živnostenský úřad.

VZP podle Roda vyčká na výsledky jejich šetření, zda podezření potvrdí či ne. Rod rovněž řekl, že VZP výsledky kontroly obdržela a podala k nim řadu námitek, ani jednu ministerstvo neakceptovalo. „Přestože námitky ministerstvo nepřijalo, VZP automaticky začala přijímat nápravná opatření k podezřením u jednotlivých pochybení tak, aby se nemohla opakovat,“ řekl.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který stojí v čele největší pojišťovny od 1. prosince 2012, hned po svém nástupu dočasně zmrazil veškeré tendry a dal si vypracovat analýzy oběhu účetních dokumentů i uzavřených smluv. Podle Roda bylo zastaveno zadávání veřejných zakázek i uzavírání smluv kromě těch naprosto nezbytných k chodu pojišťovny. V uzavírání smluv s nemocnicemi na úhradu péče VZP pokračuje.

Ministerská kontrola ve VZP byla loni od 20. června do 6. prosince, zaměřila se na smlouvy s firmou IZIP od roku 2001 do roku 2011 a na hospodaření s fondem prevence v letech 2009 až 2012.

Bývalý ředitel VZP Pavel Horák serveru řekl, že VZP závěry kontroly vyvrátila a očekávala, že ministerstvo nebude v medializaci pokračovat. Námitky VZP ministerstvo ale odmítlo.

Podle předsedy správní rady VZP a náměstka ministra Petra Noska dělila VZP účelově velké zakázky na menší, aby obešla přísná pravidla veřejných soutěží. Problém prý byl i v soutěži na propagaci VZP, účastnily se jí firmy personálně i majetkově propojené, takže se mohly na ceně domluvit.

V případě elektronických zdravotních knížek pro pojištěnce VZP bylo podle kontrolorů v rozporu se smlouvou vyplaceno firmě IZIP téměř 27 milionů, dva dodatky ke smlouvě na osobní účet pojištěnce vedly k neoprávněnému výdaji 333 milionů korun. Problém mohl být i s ochranou osobních dat, což mluvčí IZIP Martina Klapalová odmítla.

Ve fondu prevence prověřila kontrola smlouvy a účetní operace za 1,2 miliardy korun a v rámci smluv mezi VZP a firmou IZIP další toky za více než dvě miliardy korun. Pro podezření na spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky podalo ministerstvo v září trestní oznámení. Zabývá se jím protikorupční policie.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje zákonnost uzavření doplňkových smluv s firmou IZIP v jednacím řízení bez uveřejnění.

Ohodnoťte tento článek!