Kontroly načapaly letos za devět měsíců rekordní počet hříšníků na nemocenské

Titulní obrázek

Hranici pěti tisíc letos přesáhl počet obyvatel středních Čech, kteří za letošní třičtvrtěletí porušili léčebný režim. Všechna pracoviště České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydala celkem 5197 postihů. Loni jich za stejné období bylo o bezmála osm set méně…

V praxi to znamená, že 2,4 procenta kontrolovaných bylo letos sníženo nebo odebráno nemocenské.

„Celkem bylo v České republice provedeno 210 447 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti, a to od ledna do září 2007,“ uvedla mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová s tím, že právě Středočeský kraj patří k těm, kde se zaměstnanci nejvíce činili. Kontrolovali léčebný režim ve 22 486 případech. Kromě snížení či odebrání nemocenského může pracoviště ČSSZ ukončit pracovní neschopnost. A to v případě, že z lékařského hlediska není důvod pro její další trvání.

„Za tři čtvrtiny roku 2007 tak pracovníci ČSSZ ukončili celkem 2 424 pracovních neschopností, ve stejném období loni bylo celkem 1 724 pracovních neschopností ukončených rozhodnutím okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně Městské správy sociálního zabezpečení,“ zhodnotila Štěpánka Filipová.

Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu, uvést platnou adresu pobytu ošetřujícímu lékaři, či například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou. Pověření pracovníci správy se prokazují oprávněním ke kontrole. Práce neschopní občané jsou povinni jim předložit doklad o pracovní neschopnosti, do kterého pracovník dozoru zaznamená datum i čas kontroly a svůj podpis. „Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé, nebo ti, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce, či posudkový lékař ČSSZ. Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec pobírající nemocenskou, současně vykonává jinou činnost,“ vyjmenovala mluvčí ČSSZ. Kontroly dodržování léčebného režimu se provádějí pravidelně během celého týdne, ale výjimkou nejsou ani o víkendu.

Regionální deník

Kontroly načapaly letos za devět měsíců rekordní počet hříšníků na nemocenské
Ohodnoťte tento článek!