Přejít na obsah

Kontroverzní léčiva míří zpět k poslancům

zpět
15.12.2016
*léky
zvětšit*lékyZdroj: Shutterstock

*léky | Zdroj: Shutterstock

 

Senátoři dnes rozhodli o vrácení novely zákona o léčivech zpět do Poslanecké sněmovny. Hlavním důvodem je problematický pozměňovací návrh poslance Jiřího Běhounka. Na poslední chvíli načtená úprava podporuje reexport a může výrazně zvýšit riziko nedostatku léků v českých lékárnách.

Vrácení novely do Poslanecké sněmovny podpořil již v úterý garanční Výbor pro zdravotnictví a zahraniční politiku. Jeho rozhodnutí dnes potvrdilo i senátní plénum. Do sněmovny se léčiva vrací společně s pozměňovacím návrhem senátora Petra Koliby (ANO 2011), který se v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví snaží minimalizovat rizika poslaneckých úprav.

Názor Ministerstva, které původně Běhounkův návrh podpořilo, změnilo stanovisko ÚHOS. Podle jeho představitelů by totiž přijetí zákona v této podobě vedlo jak k porušení principů hospodářské soutěže, tak ke kolizi s pravidly jednotného trhu EU. Změna se týkala především nucených dodávek léčivých přípravků do distribuční sítě. Ostré kritice byl v Senátu vystaven také pozměňovací návrh poslance Vyzuly, podle kterého se mají snížit ceny biosimilárních přípravků při vstupu na trh z původních -15% na -30% a generických přípravků z -32% na -40%, a který senátní zpravodajka Filipiová (ODS) označila za protiústavní přílepek.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) postup Senátu i Ministerstva zdravotnictví oceňuje. „Dlouhodobě tvrdíme, že pozměňovací návrhy pana poslance Běhounka a pana poslance Vyzuly, podporují paralelní vývoz léčivých přípravků z České republiky a zásadním způsobem mohou zvýšit riziko nedostupnosti léků pro české pacienty. Senát naštěstí splnil, alespoň v případě pozměňovacího návrhu pana poslance Běhounka, svou roli legislativní pojistky a nepodlehl populistickým zkratkám“ dodává ředitel Mátl.

Tisková zpráva ČAFF


Komentovat článek: Kontroverzní léčiva míří zpět k poslancům

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné