Koordinátorem EU pro boj s ebolou bude Kypřan Stylianidis

Summit Evropské unie rozhodl, že evropským koordinátorem boje proti ebole bude nový kyperský eurokomisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Christos Stylianidis. Oznámil to předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Země EU zároveň jednají o návrhu poskytnout na boj proti epidemii jednu miliardu eur (27,5 miliardy korun).

Europoslanec a bývalý mluvčí kyperské vlády Stylianidis během svého nedávného slyšení v europarlamentu uvedl, že hodlá co nejdříve zamířit do zemí postižených v západní Africe ebolou. „Má první cesta povede do postižených oblastí, abych si utvořil vlastní názor. Mezi nemocnými lidmi budu schopen vytvořit plán,“ uvedl tehdy. Podle prohlášení lidovecké frakce v europarlamentu, jíž je členem, bude vůbec prvním mezinárodním činitelem, který oblast navštíví.

O zřízení funkce koordinátora rozhodli ministři zahraničí členských zemí EU v pondělí v Lucemburku. Funkce má podle nich napomoci řízení evropské odpovědi na krizi. Její vznik tehdy přivítal český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „To je věc, kterou nesmírně potřebujeme,“ prohlásil. Koordinátor bude podle něj soustřeďovat informace například o dopravě humanitární pomoci. Ministři ale v pondělí neurčili, kdo se oním koordinátorem stane.

Lídři evropských zemí dnes rovněž řeší návrh na poskytnutí miliardové pomoci pro postižené africké země. „Ebola je pro nás závod s časem. Musíme se vypořádat jak s akutní situací, tak nalézt střednědobé a dlouhodobé řešení,“ řekl končící předseda Evropské komise José Barroso.

Největší díl nákladů před jednáním přislíbila nést Británie, která na boj s ebolou hodlá vyhradit 200 milionů eur. Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky chystá v rámci humanitární pomoci africkým zemím věnovat 15 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!