Přejít na obsah

Korupce ve zdravotnictví až 20 miliard ročně

zpět
11.10.2006

Přibližně 20 miliard korun ročně ukrojí ze zdravotnického rozpočtu korupce. Právu to včera řekl Vladimír Kothera, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. "Je to můj soukromý odhad. O tuto částku vlastně dostanou pacienti méně péče nebo péči horší. Když to obrátím: o tuto částku by péče mohlo být víc," dodal Kothera...

Podle něj nejde jen o úplatky, ale i o špatné investice, předražení některých služeb, dražší nakupování léků a další.

Kothera je členem týmu Transparency International (TI), který mapuje situaci v českém zdravotnictví. Ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová chce, aby do konce roku tým expertů vyčíslil ztráty ve zdravotnictví a do půl roku pak předložil vládě návrhy, jak omezit korupci ve zdravotnictví.

Ta je podle ní stále velmi vysoká a přesouvá se i do jiných oblastí. Je to zejména neprůhledné využívání veřejných zdrojů a obsazování funkcí bez výběrového řízení. Dodala, že „pokud by zdravotnictví bylo transparentní včetně toku peněz, tak prokorupční prostředí se rozpadne a mnozí lidé by přišli o své příjmy“.

Káva, alkohol, květiny

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt kávu, láhev alkoholu či květinu za korupci nepovažuje. O té se dá podle něj mluvit až tehdy, kdy pacient dává tisíce korun za přednostní operaci. Podle předsedy sdružení Občan Pavla Vepřeka sice bonboniéra není korupcí, ale je „vážným příznakem špatně fungujícího systému“.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger tvrdí, že korupce začíná tam, kde pacient chce ovlivnit lékařovo chování ve svůj prospěch a lékař se cítí pacientovi zavázán. „Znám i případy, kdy se lékař urazil, že v obálce bylo málo peněz. Pacient ho asi špatně odhadl,“ řekl Schlanger.

Desetina zkusila uplácet

Podle nedávného výzkumu společnosti STEM/MARK asi 11 procent občanů buď úplatek dobrovolně poskytlo, anebo byl od nich ve zdravotnických zařízeních požadován.

Většinou si lidé myslí, že úplatky dávají lidé starší (62 % dotázaných), bohatší (66 %) a vzdělanější (49 %). Podle lidí se nejčastěji s uplácením setká chirurg (48 %), dále ortoped (31 %) a stomatolog (20 %).

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Korupce ve zdravotnictví až 20 miliard ročně

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Korupce ve zdravotnictví až 20 miliard ročně

Komentáře

další 4 komentáře
Milan Šilhan Vážená paní Bianco,  | 12. 10. 2006 08:11

Článek, ke kterému diskutujete je o korupci, zejména o korupci, která ze zdravotnictví odčerpává velké peníze. Zde jde o "desetinu" příspěvků do veřejného zdravotního pojištění a ze státního rozpočtu vynaložených neúčelně. O to je velmi vážně ochuzena zdravotní péče, ale i lékařské a zdravotnické platy. To je smysl příspěvku presidenta Kothery, který jako čelný funkcionář veřejných zdravotních pojišťoven ví, co mluví. Ví také čím jsou způsobeny finanční propady nemocnic a ví také kolik zbytečných peněz se vydá na různé pochybné ( nevyužité ) investice a projekty. K tomu by měla být diskuze a pojišťovny by měly ze svých informací předložit konkrétní případy nehospodárnosti. ÚZIS vydal před několika lety mapy "nákladné zdravotnické techniky" v ČR. Mapy jsou doplňovány a tam byste viděla, kam se podělo mnoho "veřejných prostředků". Statistika také říká, kolik pacientů ( v desetitisících až milionech ) je takováto technika při plném využívání schopna obsloužit. Divila byste se, jak velkým a lidnatým evropským státem je Česká republika. Ještě v jednom Vás zklamu. Vámi míněný "pokladenský systém" není v EU prosaditelný pro jeho ekonomickou problematičnost a sociální ( a ústavní ) nepřijatelnost. Vy jste si zřejmě nevšimla, jaký je většinový systém veřejného zdravotního zabezpeční v EU. Vám uniká, že pacient je "vždy partnerem lékaře", bez ohledu na to, která pojišťovna mu jeho účty platí. Ideologie je jedna věc, skutečnost druhá. Evropské modely "zdravotního zabezpečení" jsou výsledkem "obecného konsenzu evropských vlád a parlamentů" a jak si jistě všímáte nejen politického spektra v zemích EU, ale také tendencí řídit politiku "velkými koalicemi". Tanto stav žádný pokladenský systém jako většinový nebude podporovat a naopak dá si velký pozor, aby zdravotní služby byly poskytovány solidaristicky. Říká se tomu třetí vrstva lidských práv. Máte plné právo si myslet, že by to mělo jít podle Vašeho. To je ale tak všechno.

Bianca Re:Zločiny socanů  | 11. 10. 2006 14:48

Nesmirne se tesim, az konecne tzv. pravicova strana zavede do financovani zdravotnictvi system, ktery je jediny schopen s korupci zatocit - pokladensky. Az zdravotni pojisteni bude opravdovym pojistenim, az smlouvy se ZP budou mit ti, kteri si pojisteni plati -pojistenci, az pojistovny ve smlouvach sdeli naprosto otevrene pojistencum co maji hrazeno ze zdravotniho pojisteni, co jiz nikoli, az konecne skonci ono neustale ubezpecovani obcanu - volicu politiky napric politickym spektrem, ze maji narok na vsechno, nadto v nejvyssi kvalite, ze zdravotnici jsou dle zakona povinni jim tyto sluzby poskytnout, az se nemocny pojistenec stane opravdovym partnerem lekare, az si lekari budou moci urcovat cenu sve prace dle sve zadanosti nemocnymi, cenu prace se kterou se do cen hrazenych ze zdrav. pojisteni bud vejdou a nemocny nic nedoplati, nebo nevejdou a nemocny si bude muset priplatit - z pripojisteni...az..., az... atd. atp. Ze niceho z vyse uvedeneho nechce zavest ci toho neni schopna strana levicova lze pochopit, ze to vsak nebyla schopna zavest strana tzv. pravicova v dobe kdy byla u moci a nevypada to nadejne ani pri jejim opetovnem prevzeti moci, je smutne, ba beznadejne. Tanecky kolem korupce jsou jen zastiraci manevr kryjici podstatu problemu, ktery nechce resit zadny politik, zadna strana, to pocinani by totiz pri naslednych volbach mohlo byti sebevrazedne. Politici totiz nejsou ochotni, ba ani schopni sdelit obcanum-volicum krutou pravdu. Ze i na zdravotnictvi jsou prostredky omezene, ze na neco a pro nekoho je, ale pro druheho se jiz nedostava, ba, treba i nedostane. Pro politiky je mnohem pohodlnejsi hrat hru "vseho pro vsechny, v nejvyssi kvalite". Kdo na teto situaci vydelava a kdo doplaci je snad zrejme...

Lékař Re:Zločiny ...  | 11. 10. 2006 14:01

jsi mentálně retardovaný a typický pravicový blbec

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné