Kouření zdravotníků na pracovišti: názory pro a proti

Článek Zdravotnictví a medicína o konfliktech způsobených kouřením na pracovišti vyvolal mezi čtenáři živou diskusi. Většina z reakcí podporuje zjištění, že zdravotníci – nekuřáci se cítí kuřáky na pracovištích znevýhodňováni. Na adresu Zdraví.Euro.cz však dorazily i názory opačné, které se kouřícího personálu zastávají…

Zde jsou příklady obou názorů:

Cítíme nespravedlnost, říká K.L., která pracuje v laboratorním zařízení (nechce uvést své jméno):

Článek jsme si v našem zdravotnickém zařízení vyvěsily na zeď. Text popisuje přímo modelovou situaci, která na našem pracovišti panuje. U nás také došlo k tomu, že se pracovní kolektiv rozdvojil – větší skupinu tvoří zdravotníci, kteří nekouří, menší skupinu kuřáci, ke kterým patří také management našeho zařízení.

Bohužel i u nás platí, že kdo se neschází s kuřáckou partičkou, ten bohužel přichází o důležité informace, odměny a přízeň vedení. Proti této nespravedlnosti se však můžeme jen těžko bránit. Každý je rád, že má práci, a tak raději na sebe neupozorňuje.

Každá restrikce je skandální, míní MUDr. Petr Malec

Jsem lékař, ve zdravotnictví na interním oddělení (FTN) jsem pracoval ještě před rokem, z platových důvodů jsem v současné době odborným poradcem farmaceutické firmy. Jsem ex-kuřák.

V současném stavu zdravotnictví (a platech sester) považuji každou další restrikci za skandální !

Pokud někoho opravdu zajímá osud sester, tak by se měl v první řadě zasadit o to, aby za svou práci dostaly přiměřeně zaplaceno!!!! Je skandální bránit jim v kouření a dávat jim plat rovný žalostné almužně.

Chtěl bych upozornit na jeden zajímavý fakt: pokud kouří 40% sester, potom už nejde o zanedbatelnou menšinu, tudíž výrazná restrikce ze strany nekuřaček je vlastně negativní diskriminací.

Další skandální byť asi neúmyslné odhalení Vašeho článku je v tom, že sestra nemá nárok ani na minimální 5-ti minutový odpočinek (více cigareta

netrvá) dejme tomu jednou za hodinu?!?!?! a nějaká jiná nebožačka musí za ní „jít na zvonek“.

Sám jsem se sestrami na oddělení zažil mnoho takových dní, kdy skutečně nebyl čas ani na tu cigaretu (dokonce ani na to, dojít si na záchod). Sestry byly celou pracovní dobu v klusu !

Co si, sakra, představujete? Je v lidských silách pracovat bez jakékoli pauzy celou pracovní dobu? Šla jste se někdy podívat, jaká je reálná práce sestry třeba na interním oddělení?

Pakliže někdo napíše, že právě nekuřáctví je důvodem izolace – cituji: “ Nelibost vedení, pomluvy, menší osobní ohodnocení“ – tak jde pravděpodobně o zástupný problém. Coby vzdělaní lidé přece nemůžete věřit tomu, že v případě uvedeného děvčete je to jediný důvod neúspěchu v interpersonálních vztazích.

Kuřáctví/nekuřáctví se dá velmi dobře vyřešit domluvou. Namísto hysterických provolání by možná spíše prospělo vyčlenit prostory vhodné ke kouření.

A především – neustále se zasazovat o zvýšení platů sester – protože při současném stavu žijí v chudobě – a chudoba je predisponující faktor kouření. S pozdravem a přáním aby jste se věnovali opravdovým problémům ve zdravotnictví.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!