Kozí BSE může být pro Francii rána

Vlnu obav vyvolala ve Francii páteční zpráva potvrzující přenos bovinní spongiformní encefalopatie (nemoci šílených krav, BSE) na kozu. Francie, kde byl první případ „šílené kozy“ potvrzen, je největším světovým výrobcem kozího sýra. Vědci sice nedisponují žádným důkazem, že by kozí mléko, z nějž se delikatesa vyrábí, bylo infekční. Přesto však odmítli jednoznačně vyloučit riziko možného přenosu nákazy na člověka…

V zemi je na chov koz vázána produkce za miliardu eur

Kozí BSE byla prokázána u kusu poraženého v roce 2002 v oblasti Ardeche na jihu země.

Celé stádo bylo následně vybito. Francouzské ministerstvo zemědělství zdůraznilo, že Brusel nevydal žádné doporučení změnit stravovací návyky ohledně kozích výrobků.

Během příštích šesti měsíců se experti nicméně chystají prověřit v 25 státech Unie 200 tisíc koz z celkem 11,5 miliónu chovaných zvířat.

Za možnou příčinu výskytu BSE koz vědci považují krmné směsi s kontaminovanou masokostní moučkou.

„Je nutné zjistit, zda šlo o ojedinělý případ. Pak by důsledky pro lidské zdraví byly nulové,“ uvedl virolog Marc Eloit.

Například u kravského mléka je podle Eliota absolutní jistota, že je bezpečné. Ve Francii bylo loni diagnostikováno 54 případů BSE u krav, letos bylo dosud potvrzeno pět případů.

Kvůli BSE bylo v minulých letech utraceno několik miliónů zvířat, především v Británii.

Pokud kontaminované maso snědí lidé, mohou se nakazit obdobnou formou onemocnění, tzv. CreutzfeldtovouJakobovou chorobou (CJD), která vede k nervové paralýze a smrti postiženého.

Za devět let, kdy Světová zdravotnická organizace případy CJD sleduje, se jí nakazilo 139 lidí, z nichž většina zemřela.

Jen ve Francii se chová celkem 1,2 miliónu kusů a výroba kozího mléka a sýra je zde největší na světě – 514 miliónů litrů za rok.

Skoro desetina sýrů směřuje na vývoz. Ve Francii tvoří kozí sýry asi šest procent celkové spotřeby a osm procent hodnoty tohoto trhu.

V zemi je celkem 10 tisíc chovatelů koz a roční obrat tohoto odvětví dosahuje jedné miliardy eur (30 miliard korun).

Právo

Ohodnoťte tento článek!