Kraj bere lékaře vážně

jednání

Ředitelé krajských nemocnic a předsedové lékařských odborů se uplynulý pátek sešli s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem a jeho náměstkem Karlem Konečným. Důvodem schůzky byla lékařská výzva Děkujeme, odcházíme a její možné dopady na chod nemocnic v případě masivního odchodu lékařů.

Pokud by nastala krizová situace, mohl by kraj vyhlásit uzavření celých oddělení a to by znamenalo propuštění sester a dalšího personálu. Ředitel Slezské nemocnice Milan Cvek věří, že takový krizový scénář přece jen nutný nebude, ale záležitost považuje za velkou hrozbu

„Také naše nemocnice prochází v současnosti auditem, který skončí závěrem ledna. V návaznosti na jeho výsledek vzniká nebezpečí, že by se uzavřená oddělení už neobnovila,“ varuje ředitel Cvek.

Do kampaně se nezapojily soukromé nemocnice a Fakultní nemocnice v Ostravě. To znamená, že by pacienti museli v případě zmíněného uzavření oddělení za mnoha vyšetřeními cestovat do nemocnic v Bruntále, v Bílovci, do Fakultní nemocnice v Ostravě nebo do nemocnice v Ostravě-Vítkovicích.

Hejtman v tomto smyslu jednal i se zástupci odborů a připomenul jim nebezpečí úplného kolapsu nemocnic. Současně je upozornil, že některá zavřená oddělení už nepůjdou obnovit.

„Požadavky lékařů vůči vládě chápu jako oprávněné a věřím, že se prognózy nenaplní,“ řekl Palas. Předseda Lékařského odborového klubu Slezské nemocnice Dalibor Hudec k tomu podotkl: „Vedení kraje si uvědomuje, že naše akce není namířená proti zřizovateli, ale jednat musí. Pokud vím, připravuje nějaký krizový plán. Kampaň ještě není uzavřená a jednání s lékaři i s vedením nemocnice stále pokračují.“

Přesné množství zapojených lékařů není dosud známé, Palas na pátek 17. prosince svolal Bezpečnostní radu kraje.

Ohodnoťte tento článek!