Přejít na obsah

Kraj chce kutnohorskou nemocnici převést pod zařízení v Kolíně

zpět
31.3.2009

Středočeský kraj by chtěl kutnohorskou nemocnici, která v současnosti patří městu, převést pod své zařízení v Kolíně. Hejtmanství proto jedná s vedením radnice o bezúplatném převodu nemocnice, zároveň je ale možné, že zařízení bude nakonec provozovat město nebo bude případně prodáno..

Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) by konečné rozhodnutí města mělo padnout co nejrychleji, jinak hrozí, že v Kutné Hoře nakonec žádná nemocnice nebude.

„Z naší strany je to nabídka, ne povinnost. Pokud se město rozhodne, že nemocnici budou provozovat sami nebo ji prodají, tak je to jejich rozhodnutí. My jim nabízíme bezúplatné převzetí, mělo by ale k tomu dojít co nejdřív,“ řekl dnes Rath novinářům.

Městské nemocnici v současnosti hrozí personální krize. Několik lékařů již oznámilo svůj záměr odejít. Podle Ratha by se nemocnice mohla „personálně úplně rozložit“. „Dojde tam k další vlně odchodů a už to nikdo nedá dohromady,“ varoval. Lékaři ovšem podle jednatele společnosti Nemocnice Kutná Hora Martina Suchánka avizovanými odchody reagují právě na skutečnost, že by nemocnici měl převzít kraj.

Zařízení donedávna provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o jeho koupi. Na začátku roku ale kraj městu nabídl, že nemocnici převezme. Slíbil, že zachová rozsah poskytované péče, případně znovu otevře porodnici a dětské oddělení. Medistyl-Pharma se ale kvůli tomu začala obávat o další podnikání v Kutné Hoře, rozhodla se proto pro radikální řešení a nemocnici městu vrátila. Zastupitelé poté dali vedení města mandát jednat s krajem o převodu nemocnice.

Hejtmanství chce podle Ratha v nemocnici udržet základní spektrum akutních oborů, tedy menší akutní internu, menší akutní chirurgii se zaměřením především na jednodenní chirurgii a s největší pravděpodobností menší oddělení jednodenní chirurgie pro oblast gynekologie. Těžištěm má být zajištění následné péče pro kolínskou a kutnohorskou nemocnici.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Kraj chce kutnohorskou nemocnici převést pod…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Kraj chce kutnohorskou nemocnici převést pod…

Komentáře

1 komentář
Martina Medi styl alias styl med  | 31. 03. 2009 13:35

** Zařízení donedávna provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o jeho koupi. Firma Medistyl-Pharma zakoupila v roce 2001 objekt v Táborské ulici, je vlastníkem a provozovatelem Nuselské polikliniky v Praze. Součástí této budovy je i dialyzační středisko. V roce 2003 zde vzniklo sídlo České kardiovaskulární centrum s.r.o. Prokuristou firmy Medistyl-Pharma byl v představenstvu Stylmedu H Radek Chmelík. Kapitálově Medityl-Pharma ovládal pan Řehák a firma Medistyl s.r.o., kterou vlastnil rovněž Řehák. Vazby mezi firmou Medistyl-Pharma a Nemocnicí na Homolce Následně vznikla firma Medistyl D, podílem firmy Medistyl s.r.o. a panem Emilem Tekulou. Ten byl v té době již předsedou představenstva Stylmedu H, dceřinnou společností Nemocnice na Homolce. Společnost Stylmed H (1998) údajně vznikla proto, aby šetřila peníze za nákup zdravotnické techniky a léčiv. V této společnosti se v různých funkcí představenstva a dozorčích rad pohybovali lidé jako Niederle, Tovaryš, Ročeň, Chmelík, Brůna. V roce 1998 vznikl Nadační fond Homolka. zřizovatelé jsou Šubrt, Ročeň, Niederle a Tovaryš. Činnost této nadace byla pro podporu kvalitní a efektivně poskytované péče. Podstatou bylo, že pacienti a firmy tak hradili předplacenou péči bez čekání a s různými výhodami. Firma Medistyl-Pharma tak měla zajištěnou klientelu přes Nemocnici na Homolce jak pro dialýzy, tak klientelu z nadstandardní péče. Rovněž ve stejném roce 1998 vznikla společnost BH a.s. Její aktivita byla zaměřena na činnost ekonomických poradců a realitních kanceláří. Jediným akcionářem byla firma Konstruktiva Branko a.s. Konstruktiva Branko v té době realizovala stavby Pavilonu výroby radiofarmak a nukleární medicíny v objemu 150 mil. Kč pro Homolku. Společnost Konstruktiva Branko jako zhotovitel zajišťovala rovněž výstavbu bytového domu Homolka v Praze 5 (2000). Celkové náklady na tuto stavbu dosahovaly výše 149 mil. Kč. Asi není ani náhodou, že právě Šubrt jako předseda představenstva BH a.s a Ročeň, náměstek léčebné péče péče Nemocnice na Homolce a člen představenstva Stylmedu H zastával funkci v dozorčí radě ve firmě BH a.s.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné