Přejít na obsah

Kraj chce podpořit vzdělání mladých lékařů

zpět
21.3.2010
studium, škola
zvětšitstudium, školaZdroj: www.cas.muohio.edu

studium, škola | Zdroj: www.cas.muohio.edu

 

Olomoucké hejtmanství bude nově podporovat vzdělávání čerstvých absolventů lékařských fakult. V rámci dotačního programu, který schválili krajští zastupitelé, bude již letos možno rozdělit 3,6 miliónu korun.

„Podpora státu je v mnoha případech nedostatečná. Naší snahou je pomoci začínajícím lékařům, aby si mohli udělat atestaci a začít samostatně pracovat za lepších podmínek. Zároveň máme zájem udržet je v našem regionu,“ řekl Právu náměstek hejtmana Michael Fischer (ČSSD).
O peníze mohou podle něj žádat zdravotnická zařízení v Olomouckém kraji, která mají akreditaci na postgraduální vzdělávání lékařů, a to ve dvou termínech - do konce března a do konce června.
V první fázi chce kraj podporovat zejména budoucí praktické lékaře pro dospělé, kterých je v regionu nedostatek a velká část z nich se navíc blíží důchodovému věku nebo jej již dosáhla.
„Máme kvůli tomu velké problémy například na Jesenicku, Šumpersku, ale i v některých dalších lokalitách. Čeká nás generační obměna a cítíme odpovědnost za tento systém primární péče,“ poznamenal Fischer. Praktických lékařů pro dospělé je nyní v kraji 345. Z toho jich je 132 ve věku 50 až 59 let, třiapadesát ve věku 60 až 69 let a deseti z nich je již přes 70 let. Naproti tomu ve věku 30 až 39 let je v regionu pouze 40 praktiků, méně než 29 let je pouze jednomu. „Absolvent fakulty po promoci není ještě plnohodnotným lékařem. Nemůže pracovat samostatně a také jeho výkony jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny až po atestaci. Zájem nemocnic se soustředí spíše na vzdělávání absolventů, kteří u nich zůstanou pracovat. V případě terénních lékařů nemají motivaci k jejich vzdělávání,“ konstatoval náměstek s tím, že ani ministerstvo zdravotnictví není schopno řešit tuto problematiku dostatečně, protože k tomu nemá vyčleněno potřebné množství financí.
Délka postgraduálního studia absolventů, na jehož konci získají atestaci, se podle něj liší podle odbornosti. Pro obor praktický lékař pro dospělé trvá tři roky, přičemž každý rok činí náklady na ně zhruba 345 tisíc korun.
Hejtmanství předpokládá, že díky novému grantovému programu by se mohlo podařit získat ročně deset až čtrnáct nových praktických lékařů pro dospělé. Kraj přitom nevylučuje ani podporu postgraduálního studia dalších odborností.
„Momentálně jsme například připraveni přispět Fakultní nemocnici v Olomouci na vzdělávání absolventa lékařské fakulty, který by měl zájem získat plicní atestaci a mohl by v budoucnu pracovat v léčebně v Pasece,“ dodal vicehejtman Fischer.


Komentovat článek: Kraj chce podpořit vzdělání mladých lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kraj chce podpořit vzdělání mladých lékařů

Komentáře

dalších 6 komentářů
Jana Rydlová věk lékařů  | 31. 03. 2010 09:04

Posílám článek ohledně věku praktických lékařů pro dospělé.J.R.

challenger Berete to ze špatného konce  | 21. 03. 2010 23:14

ale pochopte, pane primáři, že jim je to úplně u ANANAS. Nemocnic je v čekistánu jako sraček, Kefalín. A přemnožených doochodců, co péči potřebují jakbysmet. Nemá ani kdo vydělávat na ty jejich doochody, takže když jich pár zakalí zbytečně, tak se nic neděje. soudruzi nemusejí problém řešit, stačí, když to bude navenek vypadat, že ho řeší. Navíc, když ANANAS nabídnou dochtorovi 100 klacků čistého měsíčně včetně služeb v intencích ZP, což je zhruba částka, která by odpovídala tržní ceně lékařského know-how, stejně iniciálně problém nevyřeší, jen ho přesunou na bedra nějakého jiného stranického soudruha někde jinde. navíc, kde by na to soudruzi vzali, v řadě špitálů se již začíná projevovat Karlovarský scénář - kdy enormně těžká devastace personální vedla k takovému poklesu výkonnosti, že těch pár vohnoutů si na sebe ve špitále sotva vydělá. KKN musí být dotována částkou cca 50 megošů ročně a bude hůř. Nyní soudruzi prakticky nemají žádný způsob, jak situaci řešit, můžou se v podstatě jen tvářit, že problém neexistuje a mohou problémy kamuflovat. Finanční krize to jenom uspíší. Notabene, když se pár špitálů zavře, tak se jich pár zavře, no a co. Tak budou pacoši jezdit do Ústí nad Labem. Vezmou si holt taxíka.

challenger POkud dobře počítám  | 21. 03. 2010 23:04

je to neuvěřitelných 11 142 Kč z grantu čistého na jednoho rekruta za předpokladu, že 3.6 megakorun bude utraceno za 1 kalendářní rok. To jest za 3 roky mnohem víc, soudruzi. taky je otázka, kde mladí nadejní lékaři vezmou praxi, zda budou čekat až některý z praktiků umře, nebo jak to vlastnšě bude. Přidejme k tomu dalších zhruba 12 000 čistého měsíčně, co přidají soudruzi z MZ - ovšem jistě ne každému, protože se znalostí obolusu na MZ a prostou trojčlenkou hravě zvládnete spočítat, že mladý nadějný dochtor bude muset větčinou trávu žrát jako pokladní v supermarketu. To je jistě racionální nastoupit na grant, když v Německu dávají 100 000 měsíčně na ruku při takřka stejných životních nákladech. Navíc jsem zvědavý, jak se potom takový praktik bude tvářit na to, že bude muset být zaměstnancem Mediclinic nebo Moje ambulance a žrát trávu dál. Byl by idiot, kdyby se nepřihlásil do výběrka sám a tu praxi si neabsorboval pro sebe, protože na těch ordinacích jsou cenné pouze know-how lékařů a potom ty smluvní vztahy se ZP. Jinak se zbytek dá pořídit za menší spotřebitelský úvěr pro vohnouty a během několika málo měsíců fpohodě splatit. Ovšem deset až patnáct dochtorů za 3 roky, to jest za 10 let nějakých 40 dochotrů, to je oproti 300 praktiků obdivuhodná schopnost reprodukce. Fšechna čest, soudruzi. Nechcete taky začít rozdávat náborové příspěvky nebo rovnou umístěnky?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné