Přejít na obsah

Kraj chce sloučit nemocnice následné péče s Krajskou zdravotní

zpět
16.12.2014
management, vedení, jednání,
zvětšitmanagement, vedení, jednání, Zdroj: wikimedia.com

management, vedení, jednání, | Zdroj: wikimedia.com

 

Ústecký kraj chce sloučit nemocnice následné péče v Ryjicích na Ústecku a v Mostě s Krajskou zdravotní, která sdružuje všechny krajské nemocnice. Záměr dnes schválili zastupitelé. O samotném sloučení by mělo být rozhodnuto příští rok, řekl ČTK vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje Petr Severa.

Se sloučením nesouhlasí zaměstnanci nemocnic, v Mostě proti záměru vznikla i petice. Podepsalo ji 1800 lidí.

Podle odpůrců utrpí sloučením specializovaná geriatrická péče v nemocnicích. „Devadesát procent lékařů odejde do jiných zařízení a dala se zelená tomu, že geriatrická péče se bude rovnat jen bazálnímu ošetřovatelství,“ řekla ČTK lékařka ryjické nemocnice Petra Kozmová. Zařízení pak podle ní může přijít o akreditaci. „Je jasné, že tímto se akreditace neudrží,“ doplnila Kozmová.

Kraj trvá na tom, že v péči o pacienty se nic nezmění. Podle Severy dnešní rozhodnutí neznamená, že se nemocnice opravdu sloučí. „Pořád je tady ještě zastupitelstvo, které o vlastním procesu transformace musí rozhodnout, toto bylo pouze schválení záměru,“ řekl ČTK Severa. Úřad teď podle něj bude připravovat podklady a analýzy pro to, aby zastupitelé definitivně rozhodli na jaře. Hlavním důvodem pro sloučení nemocnic s Krajskou zdravotní je podle Severy sjednocení péče. „Kraj by měl mít jednu organizaci, která poskytuje akutní a běžnou následnou péči tak, aby ta péče nebyla roztříštěná pod několik organizací,“ vysvětlil Severa.

Lékaři zpochybňují i kvalitu péče v Krajské zdravotní. „Jak můžeme sledovat péči v Krajské zdravotní, v Masarykově nemocnici, tak vidíme, že péče o pacienty na standardních odděleních jednoznačně klesá. Pacienti k nám přicházejí výrazně podvyživení. To jsou přesně důsledky nejrůznějších úspor a plánování těchto pánů,“ řekl lékař David Smutný. Vyjádření Krajské zdravotní ČTK zjišťuje.

Obě nemocnice fungují jako příspěvkové organizace, kraj v minulých letech jejich provoz dotoval miliony korun. Mostecká nemocnice je zcela soběstačná, ryjická by měla být podle lékařů od příštího roku také. Proti sloučení je i část zastupitelů. „Specializovaná péče by se neměla dávat do větších aglomerací. Obávám se toho, že to, co je teď funkční, pak už funkční nebude,“ řekla ČTK už dříve zastupitelka a mostecká senátorka Alena Dernerová.


Komentovat článek: Kraj chce sloučit nemocnice následné péče s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné