Kraj chce stotisícový dar pro pozůstalé obětí heparinových vražd

Titulní obrázek

Kraj Vysočina zvažuje finanční dar pozůstalým po obětech takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky. Částka, která by jim byla vyplacena dřív, než soud rozhodne o možnostech jejich odškodnění, má být kolem 100 tisíc korun…

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) ve včerejším televizním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že zamýšlený dar půjde nad rámec soudního vypořádání. „Budou to peníze navíc,“ řekl Vystrčil. Zastupitelé kraje mají o návrhu rozhodnout 13. února.

Bývalému zaměstnanci havlíčkobrodské nemocnice Petru Zelenkovi, který měl pacienty ARO zabíjet podáváním vysokých dávek léku na ředění krve, je zatím přičítáno osm vražd a devět vražedných pokusů.

Případů může být víc

Ve skutečnosti jich může být víc. Komise ministerstva zdravotnictví, kterou nechal zřídit ministr Tomáš Julínek, se zabývá pěti dalšími případy. Policie prověřuje dokonce víc než dvacítku podezření. U východočeské policie byl zřízen zvláštní tým vyšetřovatelů, kteří se případem zabývají.

„Prověřujeme o něco víc než dvě desítky těchto podezření,“ uvedl včera v České televizi policejní prezident Vladislav Husák.

Policie podle něj zatím nemá k dispozici informace od komise ministra zdravotnictví. Na dotaz, zda lze očekávat obvinění dalších osob, které mohly nést za zločiny odpovědnost, nechtěl prezident přímo odpovědět.

„Nesoustředíme se pouze na činnost obviněného Zelenky. V rámci trestního prověřování samozřejmě probíhá i prověrka konání jiných osob. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o živý případ, nemohu z praktických důvodů o tom konkrétněji hovořit,“ uvedl Husák.

K případu heparinových vražd se v pořadu Otázky Václava Moravce vyjadřovali i bývalý ministr zdravotnictví David Rath a jeho nástupce v čele resortu Tomáš Julínek.

Rath se pozastavil nad tím, že ministerská komise pracuje pomalu. Podle Julínka budou výsledky její práce známy do konce února.

Právo

Kraj chce stotisícový dar pro pozůstalé obětí heparinových vražd
Ohodnoťte tento článek!