Kraj dostane armádní nemocnici v Plzni

Po měsících spekulací o novém majiteli vojenské nemocnice v Plzni má Ministerstvo obrany jasno. Moderní zdravotnické zařízení nezíská sousední fakultní nemocnice, ani další vážní zájemci. „Vojenská nemocnice bude převedena na Plzeňský kraj,“ oznámila mluvčí Ministerstva obrany Iva Ruskovská…

Padly tak i původní představy, podle kterých měl tento nepotřebný majetek armády přejít na Ministerstvo zdravotnictví a teprve to by vybíralo mezi dalšími žadateli.

K nim patří nejen vedení fakultní nemocnice, ale i současný management, který založil společnost „Centrum vojenské medicíny“.

V ní má podle obchodního rejstříku čtvrtinový vlastnický podíl náměstek ministryně zdravotnictví Karel Radolf.

Ten se už podílu ve firmě údajně zbavil, obchodní rejstřík však změnu dosud nezapsal. „Neudělal jsem to kvůli nějakému střetu zájmů, ale z osobních důvodů, které říkat nebudu,“ vyjádřil se Radolf.

Samotná Emmerová v zájmu svého náměstka o zisk nemocnice nevidí problém.

„Řekl mi, že to vzdává. To je důležité.“

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann z ODS prý verdikt armády čekal, při hodnocení rozhodnutí je však opatrný. Nemocnici bude možné převést na kraj jen podle samostatného zákona, který musí nejprve posoudit vláda a Parlament.

Původně měla armáda nemocnici s téměř čtyřmi sty lůžky řídit jen do konce roku, do té doby ale zřejmě zákon ještě nebude projednán, termín svého působení tedy ministerstvo prodloužilo do poloviny příštího roku.

Kraj by bezúplatným převodem získal nemocnici nejen včetně majetku, ale i dalších práv a závazků.

„V roce 2003 hospodařila tato nemocnice se ztrátou 15,2 miliónu korun, v první polovině roku 2004 se ziskem 4,2 miliónu,“ uvedla Ruskovská.

Kraj už ale nebude moci počítat se štědrou dotací, kterou Ministerstvo obrany přispívá na provoz. Podle hejtmana bude ale dál sloužit i civilní veřejnosti jako dosud. Zimmermann však nevylučuje následný převod na obchodní společnost.

Privatizace nemocnic či jejich převedení na obchodní společnosti není některým zástupcům ČSSD proti mysli tak, jak by se mohlo zdát z nedávno prezentovaných výhrad ministryně Emmerové či ministerského předsedy Grosse. Náměstek Emmerové je jen jedním z příkladů.

V jejich projektu se sice hovoří o prodeji a převzetí nemocnice, Radolf ale tvrdí, že svým zájmem o privatizaci vojenské nemocnice nerazil jiný názor než ministryně. Ta však už několik týdnů mluví o tom, z nemocnic, zejména krajských, by měla postupně vznikat spíš síť neziskových organizací.

Miroslav Petr, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!