Kraj hájí nemocnici Louny

Ústecký kraj se domluvil s majitelem lounské nemocnice na strategii boje proti ministerstvu zdravotnictví. Kraj ani společnost Nemocnice sv. Alžběty neposlechnou doporučení ministerstva, aby napřesrok zrušili akutní péči, a pokusí se dohodnout se zdravotními pojišťovnami…

„Doporučení připomíná krevní mstu za to, že je nemocnice soukromá. U paní ministryně slova soukromá nemocnice zřejmě budí pocity, že je potřeba ji zadupat do země a zničit,“ řekl hejtman Jiří Šulc (ODS).

Šulcovu divokou reakci vyvolalo doporučení ministryně Milady Emerové (ČSSD) z poloviny listopadu. Ta poradila kraji, aby utlumil v Lounech poskytování akutní lůžkové péče, protože je ve spádovém území nadbytečná. To kraj ale nemůže udělat, ani kdyby chtěl.

Při prodeji špitálu totiž slíbil novému vlastníkovi, že mu na lůžka nejméně pět let nikdo nesáhne.

Navíc prodával nemocnici, která už loni v září zrušila 75 lůžek dětského, čtyřiačtyřicet gynekologicko-porodnického a pět anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Zůstala jí interna s dialýzou, lůžka následné péče, chirurgie a jednotka intenzivní péče.

Začali konsolidovat

„Nový majitel již začal s konsolidací nemocnice, vybudoval nové oddělení následné péče a za souhlasu kraje připravil další rozšíření činnosti,“ reagoval na postoj ministerstva jednatel nemocnice Jiří Macháček.

Zrušení akutní péče se pro špitál rovná rozsudku smrti. Na následné péči se totiž nevydělává.

„Zaráží mě i to, že ministryně chce nemocnici zavřít, když před čtrnácti dny prohlásila, že definuje základní síť nemocnic v rozsahu okresních nemocnic se spádovostí sto tisíc obyvatel. Mám pocit, že právě lounská nemocnice takovou byla,“ dodal Macháček.

Kraj rozčililo hlavně to, že se s ním ministerstvo neporadilo. Návrh koncepce zdravotnictví totiž předpokládá, že kraje budou navrhovat, kterou nemocnici zrušit a kterou zachovat.

Ministerstvo se brání tím, že podle zákona musí každý, kdo chce peníze z veřejného pojištění, projít výběrovým řízením na lůžka akutní péče. I ostatní nemocnice musely obhajovat každou postel.

Šárka Tonarová, Právo

Ohodnoťte tento článek!