Kraj má nemocnice dotovat, či pronajmout, navrhlo vedení nemocnic

Karlovarský kraj by měl přistoupit na provozní dotace pro Karlovarskou krajskou nemocnici a.s. (KKN), nebo pro ni najít silného strategického partnera a pronajmout ji. Vyplývá to z koncepce nemocnic v kraji, kterou připravuje pro krajské zastupitele vedení Karlovarské krajská nemocnice, řekl novinářům její generální ředitel Petr Svoboda. Pronájem či prodej krajských nemocnic sdružených v KKN ale podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka nepřipadá v úvahu.

KKN zastřešuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Podle Svobody je nereálné chtít po KKN, aby hospodařila vyrovnaně. A to hlavně proto, že jako akciová společnost musí například odpisy za pořízené přístroje započíst do nákladů, a tím se jí papírově zvyšuje ztráta. Loni byla podle odhadů asi 100 až 120 milionů korun. „Navíc se v našem účetnictví projevují i odpisy za přístroje, které kraj pronajal společnosti Nemos v Sokolově. Jen loni to bylo 13 milionů korun,“ uvedl Svoboda.

Společnosti Nemos pronajal Karlovarský kraj sokolovskou nemocnici v roce 2011. Podle Svobody ale velmi nevýhodně. Sokolovskou nemocnici kraj oddlužil na úkor KKN a ta za ní ještě musí platit odpisy. Podle Svobody by bylo vhodné, kdyby kraj smlouvu vypověděl, byť by to znamenalo několikaletý právní spor.

Jenže podle Čermáka v době, kdy kraj nemocnici pronajal, hrozilo její uzavření. „Její dluhy by pak stejně musela KKN zaplatit,“ řekl dnes Čermák, podle něhož nyní sokolovská nemocnice funguje ve prospěch obyvatel Sokolovska.

Podle připravované koncepce by vedení KKN dalo přednost tomu, aby kraj přistoupil na dotace pro KKN, které by kryly právě odpisy, zhoršující ekonomické výsledky firmy. Náklady by byly mezi deseti až 60 miliony korun. Kromě toho by měl kraj dotovat ztrátová, ale nezbytná oddělení, jako je plicní, infekční, novorozenecká JIP a urologie, a to v rámci takzvaného závazku veřejné služby.

Druhou možností by podle vedení KKN bylo najít partnera, který by nemocnice převzal. Ale musel by být natolik silný, aby mohl uhradit současné závazky KKN, které dosahují asi 190 až 200 milionů korun. Kraj by se tak zbavil starostí o provoz nemocnic, ale i vlivu na nemocniční sít.

Ohodnoťte tento článek!