Kraj: Méně postelí zvýší komfort

nemocnice, pokoj

Nejde. Zbytečná lůžka nemáme, opakovali ředitelé krajských nemocnic, když po nich pojišťovny v minulých letech chtěly zrušení některých akutních lůžek. Teď, kdy nemocnicím začalo téct do bot a objevily se zvěsti o zavírání celých oddělení, najednou nemocnice rezervy našly, a nabízí ke zrušení dokonce víc lůžek, než pojišťovny požadují.

Hned pětasedmdesát lůžek zanikne v Klatovské nemocnici, po 24 ve Stodě a v Rokycanech. „Ekonomická analýza ukázala, že tato lůžka nepotřebujeme,“ potvrdil ředitel Stodské nemocnice Jiří Suda. Zde zmizí nejvíce postelí z oddělení gynekologie a porodnictví, rozsah péče to však podle ředitele neovlivní. „Pacienti úbytek lůžek nepoznají,“ ujišťuje Suda.

Podobná situace je i v Rokycanech, kde má podle návrhu krajského Zdravotnického holdingu zaniknout dvacet lůžek z interny a čtyři z dětského oddělení. A ani tady změnu pacienti nepoznají, naopak. „Na interně jsme měli nasmlouváno šedesát lůžek, ale kvůli nedostatku lékařů fungovala zhruba polovina,“ vysvětluje ředitelka Hana Perková. Teď už se noví lékaři sice vyškolili, ale přesto nemocnice všechna lůžka nepotřebuje. „Usoudili jsme, že čtyřicet stačí,“ podotkla Perková. Na dětském oddělení podle ní dokonce změna přispěje k většímu komfortu pro pacienty a jejich rodiče.

Některá lůžka na gynekologii a očním oddělení Klatovské nemocnice ubyla už v loňském roce, další snížení nastane po otevření nového monobloku letos. Kraj tak pojišťovnám nabízí zrušení patnácti procent svých akutních lůžek. Pojišťovny přitom požadují jen zhruba pět procent. „Na oplátku ale chceme v Klatovech dvacet lůžek následné péče pro doléčení, těch je nedostatek,“ argumentuje krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jiří Wimmer nechtěl včera návrh kraje příliš komentovat. „Četl jsem ho, ale musíme jej ještě analyzovat. V něčem se shodneme, ale předpokládám i rozdílné názory,“ řekl Deníku Wimmer. Koncem ledna se nad návrhem sejdou zástupci pojišťoven, kraje i ředitelé nemocnic. „Zde bude prostor pro diskuzi,“ doplnil Wimmer.

Pojišťovny avizovaly zrušení některých oddělení, mluvilo se nejen o porodnicích ve Stodě a Rokycanech, ale i o chirurgických oborech. Na výsledky jednání nyní čeká i ředitelka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová: „Musíme reagovat na to, co se zruší jinde v kraji.“

Ohodnoťte tento článek!