Kraj opět vyřadil pět ze sedmi firem z tendru na nemocnici Náchod

jednání

Královéhradecký kraj v pondělí zrušil své prosincové rozhodnutí o vyřazení pěti ze sedmi firem z miliardového tendru na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Následně radní kraje těch samých pět uchazečů z tendru znovu vyloučili.

Nové zdůvodnění kraje o vyloučení je výrazně obsáhlejší než prosincové. ČTK to řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Stavba je největším současným investičním projektem kraje, pravicová opozice jej kritizuje.

V prosinci vyloučené společnosti podaly kraji proti vyloučení námitky. Kraj námitky vyřešil tak, že napadené rozhodnutí zrušil a vydal nové. „Tento postup zaručuje kraji nejvyšší míru právní jistoty v případných dalších sporech s vyloučenými uchazeči,“ řekl Dioszegi. Vyřazené firmy údajně nesplnili všechny kvalifikační požadavky, nejčastěji nedostatky prý byly v referenčních stavbách.

V soutěži zůstaly jen firma BAK Trutnov a Sdružení Nemocnice Náchod, jehož členy jsou Metrostav a Hochtief. Z tendru kraj vyřadil firmy VCES, Skanska, OHL ŽS, Průmstav a Sdružení Náchod, které je složené z firem Strabag a Geosan Group. Vyřazení mají novou lhůtu pro podání námitek a dá se očekávat, že svého práva opět využijí. Při neúspěchu s námitkou se firmy mohou odvolat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vyjádření firem ČTK zjišťuje.

Předmětem zakázky jsou čtyři nové budovy, v nichž bude několik operačních sálů, téměř 20 specializovaných vyšetřoven a pracovišť a přes 180 lůžek pro pacienty. Dostavba v dolním areálu nemocnice se bude dělat za plného provozu nemocnice a má trvat 27 měsíců. Ve spádové oblasti nemocnice žije zhruba 150.000 lidí, kterým zařízení nyní na svých odděleních nabízí 650 lůžek.

Po vyřešení sporů o vyřazení ze soutěže se tendr dostane do druhého kola, v němž firmy, co v soutěži zůstanou, již budou podávat cenové nabídky. Kraj počítá, že cenové nabídky by firmy mohly podávat v březnu. Loni v květnu se tendrem začal zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který soutěž mezi srpnem až listopadem předběžným opatřením pozastavil. Stavba v září získala stavební povolení.

Kraj pod vedením ČSSD na projekt v minulém volebním období získal evropskou dotaci 125 milionů korun, o dalších téměř 300 milionů korun z unie usiluje. Na stavbu si kraj také chce vzít úvěr 600 milionů. Opoziční ODS stavbu pro její financování z úvěru kritizuje a označuje ji za megalomanský projekt. Projekt se nelíbí ani opoziční TOP 09. Podle ČSSD je nemocnice klíčovým zařízením v regionu a modernizaci potřebuje. Nynější krajská koalice ČSSD a komunistů přestavbu nemocnice označuje za prioritní investici.

Ohodnoťte tento článek!