Kraj otevřel v Sušici nové výjezdové místo zdravotnické záchranky

Ilustrační foto

Plzeňský kraj otevřel v Sušici nové výjezdové místo své zdravotnické záchranné služby (ZZS). Stanoviště s 30 pracovníky zajistí nonstop službu v pohraniční oblasti. ČTK to řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Záchranka působila v sušické nemocnici, kterou do loňského listopadu provozovalo město. Poté ji ale pronajalo soukromé společnosti NEMOS a současně s tím skončila veřejná zakázka, podle níž nemocnice pro kraj provozovala záchrannou službu. Prostory v nemocnici byly podle Stárkové nedostačující a nevhodné, proto kraj začal hledat nové místo. Kraj mimo jiné zvažoval stavbu nové budovy.

„Nakonec jsme se rozhodli pro dlouhodobý pronájem u soukromníka. Je to levnější a hlavně rychlejší varianta,“ uvedla radní. Stanoviště vzniklo na půli cesty mezi náměstím a nádražím v Nové ulici, úpravy objektu zajistil podnikatel. Kraj mu bude platit 320.000 korun ročně. V částce jsou zahrnuty i náklady na přizpůsobení objektu potřebám záchranky.

„V nemocnici jsme za nevyhovující prostory platili 60.000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek,“ řekla radní. V Sušici jsou tři sanitky, z toho jedna záložní.

Pod ZZS přešlo všech 30 zaměstnanců nemocnice; na jedno pracovní místo nepřetržité služby je třeba pět lidí. V Sušici jsou dvě výjezdové skupiny, jedna tříčlenná s lékařem a druhá dvoučlenná. Od Nového roku by podle radní měla přibýt další skupina.

Stanoviště záchranky jsou i ve 20 kilometrů vzdálených Horažďovicích a 32 kilometrů daleké Modravě, kam bude zajíždět i lékař ze Sušice. Na Klatovsku, které je v kraji nejrozsáhlejším okresem, jsou ještě v Klatovech, Železné Rudě a Nýrsku.

V Plzeňském kraji je nyní 25 výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby. V lednu přibyl Bor na Tachovsku. „Do října vznikne ve Stříbře, kde je nyní ZZS v nevyhovujících prostorách. Postavíme tam novou budovu (za zhruba šest milionů korun) a 1,5 milionem korun nám přispěje město, protože v objektu bude zároveň pohotovost,“ řekla radní.

Kraj letos dotuje provoz záchranné služby 240 miliony korun, což je o dva miliony korun méně než loni. „Je to tím, že má letos záchranka trochu lepší příjmy díky zlepšené úhradové vyhlášce,“ řekla radní. Pojišťovny pokryjí třetinu provozních nákladů záchranné služby, zbytek dá kraj, který hradí i investice.

Zdravotnická záchranná služba jako největší příspěvková organizace kraje má 700 zaměstnanců, z toho přes 100 externistů, kteří nepracují na plný úvazek.

Ohodnoťte tento článek!