Kraj podpoří soukromou nemocnici v Jeseníku dvěma miliony

Soukromá Jesenická nemocnice dostane od kraje peníze na nákup přístrojů pro jednotku ARO. Nemocnice požádala o dotaci s tím, že v minulosti byla jako privátní zařízení opomíjena, přičemž stát a kraj štědře přispívaly nemocnicím na jihu regionu…

Olomouc/Jeseník – Kraj by podle názoru vedení jesenického zařízení mohl tento rozdíl postupně dorovnat.

Krajští zastupitelé nasměrovali na jaře do nemocnic přibližně 37 milionů korun. Podpořili i nákup analyzátoru v Jesenické nemocnici částkou 2,7 milionu. Nemocnice dostala podle hejtmana Jana Březiny ( KDUČSL) příspěvek odpovídající počtu padesáti tisíc obyvatel v její spádové oblasti.“ Abychom odstranili nepoměr ve financování nemocnic, rozhodla nyní rada o dalším příspěvku,“ uvedl Březina. Kraj uvolní téměř dva miliony korun na nákup přístrojů pro výkon akutní medicíny. “ V žádném případě bychom Jesenické nemocnici nepřispěli na její provoz. Ten má pokrýt systém veřejného zdravotního pojištění,“ dodal Březina.

Jesenická nemocnice usiluje podle ředitele Jana Jedličky o srovnání podmínek.“ Nechceme nic jiného, než částku, která nám z peněz daňových poplatníků patří. Za deset let jsme dostali od státu nebo kraje celkem dvaadvacet milionů. To je oproti částkám, které šly do ostatních nemocnic v regionu, málo. Nemělo by být přítěží, že jsme soukromá nemocnice, důležité je, že poskytujeme péči lidem,“ podotkl. Za nemocnici se už dříve postavilo také Sdružení měst a obcí Jesenicka.

Hejtmanství chce omezit financování provozních nákladů i ve svých nemocnicích. “ V příštím roce bychom je rádi utlumili a o rok později úplně zrušili. Provozní příspěvek kraje nemocnicím se pohybuje kolem dvou procent jejich ročního obratu. Musí být schopny tyto náklady pokrýt z prostředků získaných z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl krajský zdravotní rada Josef Gerold. V loňském roce činily provozní dotace kraje v prostějovské nemocnici přes třináct a v přerovské i šternberské sedm milionů korun.

Krok, o němž kraj uvažuje, bude podle zástupců krajských nemocnic další tlakem na ekonomiku zařízení. “ Nelze dnes totiž říct, jaký bude za dva roky stav financování z veřejného zdravotního pojištění. Provozní dotace kraje ale činí méně než pět procent našeho celkového obratu, takže to není hlavní položka, která ovlivňuje ekonomiku nemocnic. Snad by se to tedy mohlo dát zvládnout,“ konstatoval ředitel nemocnice v Prostějově Ivo Vlach.

Pavel Konečný, Egon Havrlant, Olomoucký den, 30.8.2004

Ohodnoťte tento článek!