Přejít na obsah

Kraj pošle peníze na platy zdravotních sester

zpět
24.8.2009

Zdravotní sestry ve Stodské nemocnici dostanou o 2500 korun měsíčně více. Nemocnice se dosud potýkala s problémem, jak zvýšit sestrám plat, aby mohla čelit konkurenci a personál neutíkal za většími penězi jinam. Situace vygradovala vyhláškou ministerstva zdravotnictví...

která slibovala sestrám vyšší plat od 1. července.

Plzeňskému kraji se nakonec podařilo najít finance pro sestry v krajských nemocnicích. Za srpen dostanou peníze formou odměny. Od září se pak mzdy zvýší pravděpodobně v podobě osobních příplatků. O jejich výši budou ředitelé nemocnic jednat.

„Peníze, na kterých jsme se s vedením kraje dohodli minulou středu, dostanou především zdravotní sestry. Rád bych ale odměnil i další zaměstnance. Do středního zdravotnického personálu totiž patří i rehabilitační pracovníci, laboranti a tak dále,“ uvádí ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Část peněz rozdělí i mezi lékaře a nižší zdravotnický personál, jako jsou ošetřovatelky. Bureš odmítá paušální přístup. „Nebudou mít všichni stejně, myslím, že je správné, že každý dostane peníze podle odvedené práce. Finance předám primářům oddělení a vrchním sestrám, ti přijdou s návrhem, kolik by měl kdo dostat, a vše se mnou zkonzultují,“ vysvětluje Bureš.

Podotýká, že peníze od kraje, tedy 2500 korun na zdravotní sestru na měsíce červenec a srpen, stačit nebudou. „Je třeba si uvědomit, že z částky 2500 korun mzdových nákladů, tedy včetně odvodů zaměstnavatele, zbude nakonec pouhých 1865 korun hrubého, “ počítá ředitel. Nemocnice proto sáhne do vlastní kapsy.

„Nemáme žádné finanční rezervy. Jako jediní z krajských nemocnic jsme se udrželi bez dluhů, ale také bez zisku. Nyní půjdeme do minusu. Udělat to ale musím, jinak se sestry rozutečou tam, kde jim dají víc,“ dodává Bureš. Očekává, že v dohledné době dorazí i slibované úhrady od pojišťoven, ty se však budou týkat výhradně zdravotních sester a porodních asistentek.

Na začátku roku chybělo nemocnici zhruba 12 sestřiček, nyní jich ve Stodě potřebují pět. „Vysvětluji si to vyšší nezaměstnaností, kterou způsobila ekonomická krize,“ tipuje Bureš.

V současnosti se navíc stále jedná se zdravotními pojišťovnami o navýšení plateb nemocnicím právě na platy zaměstnanců. „Čekáme, jak se vyvrbí všechny sliby, které dalo ministerstvo zdravotnictví, například ohledně zvýšení plateb od pojišťoven. Ty zatím celostátně pokryjí zhruba třetinu případů,“ uvádí hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Kraj se rozhodl na platy sester přispět i přesto, že se jedná o obchodní společnosti, do nichž by neměl posílat veřejné prostředky, protože se jedná o takzvanou nedovolenou podporu. „Jde o veřejný zájem, který je nadřazený fenoménu nedovolené podpory,“ vysvětluje hejtmanka.

Po předběžných odhadech by tedy měl kraj do pěti zdravotnických zařízení v kraji, čtyřem nemocnicím a dvěma léčebnám dlouhodobě nemocných přispět částkou přes tři a půl milionu korun. Fakultní nemocnice v Plzni sestrám zvýšila platy z vlastních prostředků.

Michaela Kunešová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Kraj pošle peníze na platy zdravotních sester

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kraj pošle peníze na platy zdravotních sester

Komentáře

další 4 komentáře
sorry omyl Re:pane Bouzku  | 24. 08. 2009 15:14

5 let z poslednich 10 let vopvodakem

kuwa, kolikvam je le pane Bouzku  | 24. 08. 2009 15:01

pocitam, ze mene nez 65. Pokud mate 5 let vseobecne praxe v poslednich 20 letech, tak Vas tady RACPG automaticky uzna. Jedinym problemem je anglictina - tak si kuwa vypiste neschopenku na 6 mesicu a naucte se to trochu. Dyk jste vystudoval 2 VS. Mate chirurgicky background, to po Vas hrabnou vsemi dvanacti rukama jak Buddha. Jako bush doctor budete vydelavat 4-8000 litru dolaru za tyden, zaruceno vladou. Ja sam jsem v horsi situaci, protoze jako hospitalni musim proskakat vsechny jejich zkousky.

uz se opakuji, sorry s tim, ze to poslou potrubni postou  | 24. 08. 2009 14:45

a proto sestruse cekaji nadrzene u umyvadel a koukaji na kohoutek. Minimalne to ale prispeje ke zvyseni hygieny v koncentracich. ... prominte to zabetonovani zidlicek, ja jsem na Vasi strane, ale bez humoru to v bananistanu podle me proste nejde

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné