Přejít na obsah

Kraj se připravuje na krizi v nemocnicích

zpět
3.2.2011
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

I když to vypadá, že by se protestující lékaři mohli nakonec dohodnout s ministerstvem zdravotnictví a své výpovědi stáhnout, připravuje se Moravskoslezský kraj na to, že naplní výzvu Děkujeme, odcházíme.

Pokud se nic na stanovisku lékařů v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme nezmění, od příštího týdne 10. února začne vedení Moravskoslezského kraje postupně utlumovat chod krajských nemocnic a připravovat je na krizový režim.

Schválili to na svém včerejším mimořádném jednání krajští zastupitelé. Krizový management bude pracovat zejména na vytvoření takzvaných čtyř územních nemocnic a organizaci zdravotní péče v kraji po 1.březnu. Územní nemocnice vzniknou - v případě, že lékaři opravdu odejdou - sloučením stávajících devíti v kraji a zajišťovaly by akutní lékařskou péči pro pacienty.

Spojí se tak krnovská nemocnice se Slezskou nemocnicí v Opavě, havířovská nemocnice s nemocnicemi v Karviné a v Třinci, a nemocnice v Novém Jičíně s nemocnicí v Bílovci. Čtvrtou územní nemocnicí by byla nemocnice Frýdek-Místek, která by v některých odbornostech spolupracovala s Městskou nemocnicí Ostrava.

„Pacienti budou muset počítat například s tím, že se budou odkládat plánované zákroky. Zdravotní péči nelze utlumit ze dne na den, je nutné na to všechny subjekty bez ohledu na jejich provozovatele připravit,“ řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Opoziční zastupitelé za ODS na mimořádné schůzi přečetli prohlášení, míní, že na krizové situaci, která kvůli výpovědím lékařů vznikla, má velký podíl i současné vedení Moravskoslezského kraje. Hejtman to odmítl, argumentoval i tím, že lékařům nabídli zastavit investice do nemocnic a z těchto peněz navýšit platy, což oni odmítli.

LOK podle něj trvá na systémových změnách ze strany vlády.

Podle původního programu měli krajští zastupitelé projednat i návrh na sjednocení všech krajských nemocnic do jedné příspěvkové organizace. Krajští radní si od toho slibují zefektivnění provozu nemocnic. Návrh byl však nakonec stažen s tím, že se jím bude zabývat také zdravotní výbor.

Zastupitelé budou mít také možnost 23. února prostudovat analýzu všech procesů a činností krajských nemocnic, které si vedení kraje nechalo zpracovat společností RGM medical. Podle ní by kraj na provozu svých nemocnic mohl ročně ušetřit až 300 milionů korun. Podle hejtmana jsou rezervy například v rozdílných sazbách za energie a teplo, v lékové politice, cenách za materiál a službách.

„Tam utíkají velké peníze,“ konstatoval Palas. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) je přesvědčen o tom, že pokud se nemocnice spojí, přinese to kromě ekonomických úspor i další výhody.

„Znamenalo by to lepší a silnější vyjednávací pozici nejen vůči zdravotním pojišťovnám, ministerstvu zdravotnictví a dalším organizacím, ale i například vůči dodavatelům léků a dalšího materiálu. Mělo by to pozitivní dopad na řešení personálních otázek, znamenalo by to třeba omezení fluktuace lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků v rámci krajské sítě. Přineslo by to zefektivnění investiční politiky nemocnic,“ vyjmenoval Konečný.


Autoři

Mirka Chlebounová, Regionální deník

Související články

21.1. Novojičínská nemocnice chce udržet podstatnou část péče Novojičínská nemocnice chce udržet podstatnou část péče
1 příspěvků
3.1. S lékaři to bude velká hra na nervy S lékaři to bude velká hra na nervy
2 příspěvků
14.12. Kraj bere lékaře vážně Kraj bere lékaře vážně
0 příspěvků
5.11. Odejde z kraje 700 lékařů? Odejde z kraje 700 lékařů?
4 příspěvků

Komentovat článek: Kraj se připravuje na krizi v nemocnicích

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Kraj se připravuje na krizi v nemocnicích

Komentáře

další 2 komentáře
Magda nemaž to.  | 3. 02. 2011 17:57

Příspěvek je taky názor.

Magda Zkrátka řečeno bič i na bílé pláště.  | 3. 02. 2011 17:53

Má být reforma -tudíž když se zmenšuje bude více peněz.Ať to stojí co to stojí, místo aby stát na tom vydělal.Tak všichni co se o tzv.reformu obírali a byli při p.Jůlinkové reformě-deformě./ Byl to geniální nápad/-neustále dojit peníze plátců zdr.poj.byť se zdravím vůbec nesouvisí a nesouviselo ,ale stále tam jsou a peníze milid .vyčerpávají na své provize.´Pacienty se nechali zabývat poplatky,na čas i lékaře.Dokonává ten jejich paskvil- Lékaři tolik nedostali a proto je to tak jak je.Ono v tom státním "bezedném",nemůže být tolik lékařů ,"tunel" na veletok peněz by se vyčerpal a nezbylo na osazenstvo ,které tam sedí a berou si tu plat senátora tu za přísedící a td ,že se jich tam vystřídalo tak stále mají málo,kolik stále jich tam je!!!.Mno a lékaři by taky chtěli.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné