Kraj seškrtá opravy nemocnice

rekonstrukce, stavba

Kontroly a škrtání v plánech rozsáhlé rekonstrukce. To jsou vyhlídky, na které se musí připravit vedení znojemské nemocnice. Vyplývá to z prvních komentářů jihomoravského krajského radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého.

Důvodem jsou pochybení zjištěná auditem. Radní nechtěl komentovat podrobnosti, potvrdil ale, že nynější etapa modernizace nemocnice je o sto šedesát milionů dražší proti schválenému záměru.

„Generel rekonstrukce Nemocnice Znojmo musí být zcela nesporně přehodnocen. Celá akce by podle něj měla vyjít na dvě a půl miliardy a to je jednoduše nemyslitelné,“ uvedl Ryšavý.

Odmítl ale, že by krajští radní plány na modernizaci nemocnice hodlali zmačkat a hodit do koše. Správný je podle něj i záměr přestěhovat oddělení ze staré nemocnice. „Revizí ohledně rozsahu a potřebnosti ale projdou některé záležitosti, které s tímto základním plánem souvisí. Pokud to bude možné, chceme dát přednost lůžkovým oddělením a rychlému zvýšení komfortu pro pacienty před budováním některých nových technologických celků, například operačních sálů,“ vysvětloval Ryšavý.

Vyjádření ředitele nemocnice Miroslava Kavky v pondělí nebylo možné získat. Přestože odpoledne nejprve telefon zvedl a odkázal nás na pozdější dobu, svůj mobilní telefon už poté nebral.

Výsledky auditu nechtěl radní příliš komentovat. „Pokud se nic nezmění, tak budou výsledky zveřejněny počátkem roku. Potom je posoudí rada a zastupitelstvo kraje. Tam, kde audit našel nedostatky, budou následovat kontroly,“ naznačil radní.

Navíc je pravděpodobné, že některé informace se na veřejnost vůbec nedostanou. „Je jisté, že některé části auditu nebudou zveřejněny, pokud budou obsahovat předmět obchodního tajemství,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Radní Ryšavý naopak potvrdil informaci, že zakázka na nynější druhou etapu celkové rekonstrukce je oproti schválenému investičnímu záměru dražší o sto šedesát milionů. „Obecně mohu říct, že nechci připustit, aby v dalších akcích nastala situace, kdy bychom brali na vědomí a schvalovali výsledky výběrových řízení s jediným účastníkem. To není žádná soutěž. Jednak pak nemáme šanci dosáhnout optimální ceny, jednak to zavdává podnět k různým spekulacím,“ konstatoval Ryšavý.

Krajští radní už do znojemské nemocnice vyslal i svého člověka, který má na případné škrtání v modernizačních plánech dohlédnout.

„Doporučili jsme řediteli nemocnice zřídit funkci náměstka pro investiční činnost. Stal se jím Josef Pejchl, bývalý ředitel nemocnice v Havlíčkově Brodu. Z heparinové aféry byl inženýr Pejchl zcela očištěn, jak osvobozujícími rozsudky soudu, tak vyjádřením ministerstva spravedlnosti,“ uvedl zdravotnický radní.

Rozsáhlá obnova a dostavba znojemské nemocnice trvá již třetí rok.

Ohodnoťte tento článek!